Prognóza ČNB pro příští rok: Poroste nezaměstnanost, ale i mzdy. Kolik si lidé průměrně vydělají?

Česká národní banka představila novou prognózu pro příští rok, ve které předvídá značný růst nezaměstnanosti, což se vzhledem k současné krizi dalo očekávat. Zároveň však tvrdí, že platy těch zaměstnanců, kteří si práci udrží, porostou.

Nejvíce se bude propouštět v prvním čtvrletí

Zatímco letos se zaměstnanost díky nejrůznějším vládním programů podařilo udržet nízko, v příštím roce už to možné nebude a firmy se postupně začnou svým přebytečných pracovníků zbavovat. Nezaměstnanost proto začne rychle růst, a to tempem, na které jsme tu dlouhé roky nebyli zvyklí. “Zaměstnanost bude v návaznosti na letošní propad ekonomické aktivity znatelně meziročně klesat až do začátku roku 2022,” uvádí ve své Zprávě o inflaci ČNB. Největší vlna propouštění podle ní přijde už v prvních třech měsících příštího roku. Trend však bude trvat až do roku 2022.

Česká národní banka předpokládá, že podíl nezaměstnaných osob se vyšplhá až na 5,5 % a poté začne opět klesat. Nepůjde tedy o nikterak dramatická čísla. Na nezaměstnanost kolem pěti procent byla česká ekonomika dlouhodobě zvyklá. Aktuálně je nezaměstnaných 3,8 % lidí. O práci by mělo přijít tedy přibližně 150 000 osob. V roce 2022 už se ale situace začne opět zlepšovat.

Mzdy porostou i nadále

Mohlo by se zdát, že průměrné mzdy budou za těchto okolností stagnovat nebo dokonce klesat. ČNB ale vychází z předpokladu, že nadále porostou. Pokud si tak lidé udrží pracovní místo, mají velkou šanci, že budou vydělávat více peněz. Mzdy by dokonce měly růst rychleji než ceny, což je důležité, protože lidé tak budou reálně bohatší a budou si moct dopřát více zboží a služeb, což pomůže ekonomice.

Největší nárůst mezd čekají ekonomové ČNB od dubna do června příštího roku, kdy by měly stoupnout o 5,6 %. Důvodem je mimo jiné nízká srovnávací základna, protože v letošním druhém čtvrtletí mzdy stagnovaly. Pro zbytek roku 2021 a celý rok 2022 pak centrální banka počítá s růstem mezd o tři až čtyři procenta.

Na konci roku 2021 by průměrná mzda v české ekonomice měla činit přibližně 36 tisíc korun. Na konci roku 2022 to má být už téměř 38 tisíc korun.

Foto: Freepik