Senát schválil 5000 Kč pro všechny důchodce. Kdo má na peníze nárok a kdy dojde k výplatě

Důchodci dostanou takzvané rouškovné ve výši 5000 Kč, tedy v podobě, kterou navrhla vláda a už před časem schválila Poslanecká sněmovna. Nyní zákon prošel také Senátem a míří k podpisu k prezidentovi republiky.

Senátoři si odhlasovali, že se zákonem vůbec zabývat nebudou. Odeslali ho proto rovnou k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček už potvrdil, že prezident svůj podpis předloží bez odkladu, jakmile návrh do jeho kanceláře dorazí.

Miloš Zeman už dříve potvrdil, že rouškovné podpoří. Naposledy to uvedl minulý týden v Poslanecké sněmovně, kde prohlásil, že je příznivcem jednorázových, neopakujících se dávek.

Je to kompenzace za inflaci a omezení, která musela kvůli epidemii přijít. Senioři a seniorky a další zranitelné skupiny obyvatelstva museli nad rámec toho, co běžně kupují, pořizovat i ochranné prostředky,” uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Kdo rouškovné ve výši 5000 Kč dostane?

Jednorázový příspěvek ve výší 5000 Kč obdrží všichni starobní důchodci, všechny osoby pobírající invalidní důchod a také osoby, kteří pobírají pouze pozůstalostní penzi. Jde celkem o 2,89 milionů lidí.

Kdy bude 5000 Kč důchodcům vyplaceno?

Příspěvek bude vyplacen s největší pravděpodobností v prosinci. Podle Jany Maláčové jde o složitou operaci, se kterou se po podpisu prezidenta okamžitě začne. Příspěvek nebude vyplacen spolu s důchodem, ale jako zvláštní dávka. Přijde však na stejný účet, kam chodí důchod, případně složenkou.

Musí důchodci o příspěvek žádat?

Všichni, kdo mají na příspěvek nárok, o něj sociální správu žádat nemusí. Automaticky ho obdrží ti, kdo budou v listopadu některý z výše uvedených důchodů pobírat.

Výplata rouškovného zatíží státní rozpočet jednorázovým výdajem ve výši 15 miliard korun. Opozice navrhovala, aby podporu získali také samoživitelé. To však neprošlo.

Foto: Freepik

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments