Podle imunologa Zdeňka Hela se vláda v současné době řídí chybnou strategií, která reaguje pouze na počty hospitalizovaných a tedy kapacity nemocnic. Tento postup ji však evidentně zavedl do slepé uličky. “Když použiji příměr: sbíráme pouze raněné na bojišti, pro jistotu ani nepočítáme mrtvé a necháváme nepřítele, aby prošel celou zemí a zpustošil ji,” řekl Zdeněk Hel pro Český rozhlas Plus. Vládě už nabídl pomoc svou i Iniciativy Sníh, které je členem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný je odmítal, ale Andrej Babiš se pomoc rozhodl přijmout.
Podle Hela se Česká republika v současné době v podstatě promořuje, což je přístup, který byl jednoznačně vyvrácen vědeckou komunitou jako nesmyslný, neefektivní, nemorální a neekonomický. Podle něj promořování stojí až stokrát více, než kdybychom se snažili omezit šíření viru v populaci pomocí takzvané marginalizační strategie.
Zdeněk Hel je přesvědčen o tom, že pokud by se jí vláda řídila už od září, mohla dnes společnost fungovat s určitými omezeními víceméně normální. “Bohužel jsme se dostali do kritického stavu, kdy máme velmi vysoký počet aktivně infikovaných. K tomu nemuselo dojít,” říká respektovaný imunolog, který profesně působí ve Spojených státech amerických.
Podle Hela je nutné zcela změnit způsob testování a trasování, které se dnes provádějí velmi neefektivně. Každý člověk by měl mít možnost nechat se okamžitě otestovat, a to pokud možno přesným PCR testem. Za tímto účelem bude možné vyžít bezbolestných odběrových kitů, které už by měly být brzy k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví se však tváří jakoby neexistovaly. Pokud by se dostatečně testovalo, počty infikovaných by se snížily na 500 případů denně.
Změna strategie je podle Hela nutná i proto, že se začínají objevovat nové mutace koronaviru, které zřejmě způsobí, že očkování nebude tak efektivní, jak se očekávalo. “Jihoafrická a brazilská mutace jsou rezistentní vůči navázání určitých protilátek. Ještě nevíme, zda jsou účinné protilátky indukované vakcínou,” uvedl Hel. Upozornil ale na brazilské město Manaus, které se sice jako první na světě promořilo, ale nyní zažívá další vlnu epidemie. První ze společností vyvíjejících vakcíny také informovala o tom, že ty současné zřejmě nebudou tak účinné proti jihoafrické mutaci koronaviru.
Foto: Shutterstock