Řekněte už to národu natvrdo, vyzval český miliardář. Mutace koronaviru nás navzdory očkování budou kosit ještě tři roky, ale existuje způsob, jak s tím žít

Český miliardář Václav Dejčmar si obvykle nebere servítky a říká věci tak, jak jsou. Pustil se do toho i tentokrát a jeho predikce není zrovna pozitivní, jakkoliv zní rozumně. Podle něj se totiž koronaviru jen tak nezbavíme. Respektive se ho nezbavíme natolik, aby přestal způsobovat problémy.

Někdo by to konečně měl národu říct natvrdo: Boj s koronavirem bude u nás trvat ještě roky. Klidně další 2 nebo 3. Řídit epidemii nedokážeme, poslouchat vědce v rámci exekutivy nechceme, pravidla nedodržujeme, rychle očkovat neumíme. A až jednou konečně naočkujeme dostatečný počet lidí, budou už dávno existovat nové mutace viru se schopností staré vakcíny/protilátky obejít,” napsal Václav Dejčmar na svém facebookovém profilu. Odkazuje se na příklad brazilského města Manaus, kde se sice rychle promořilo 76 % obyvatelstva, ale ani to nezabránilo další mohutné vlně nákaz. S protilátkami tak bude ještě velká potíž a na imunitní reakci jsou postaveny i vakcíny, od nichž si mnozí slibují, že koronavirus zcela vymýtí. Jenže to se podle Dejčmara, ale ani epidemiologů s největší pravděpodobností nestane.

Prostě konec falešných nadějí, nečeká nás žádné rychlé světlo na konci tunelu kromě občasného rozvolňování v létě,” uvádí Dejčmar. Čím dříve si uvědomíme, že jsme v opravdu velkém průšvihu a že se nelze spoléhat jen na očkování, tím dříve budeme schopni udělat důležitý krok vpřed.

Někdo by to konečně měl národu říct natvrdo: Boj s koronavirem bude u nás trvat ještě roky. Klidně další 2 nebo 3. Řídit…

Posted by Václav Dejčmar on Tuesday, January 26, 2021

Miliardář Dejčmar konstatuje, že Češi se s koronavirem svým způsobem naučili žít. Na rozdíl od Asie tu nikoho nevzrušují vysoká čísla obětí, která navíc bagatelizuje i sám ministr zdravotnictví. “Viděl snad někdo demonstraci proti vládě, která svým chaosem a nekompetencí zabíjí? Ne, mnohem víc Čechům vadí omezování svobod,” říká Dejčmar. To je stav, který je třeba si přiznat a zařídit se podle něj. Pouze tak bude možné v novém normálu přežít.

Velkou šanci bude mít na podzim takové politické uskupení, které pochopí, že v nouzovém stavu, kde je vše kompletně uzavřeno, nelze existovat věčně, a nabídne nějakou srozumitelnou dlouhodobou alternativu,” je přesvědčen Dejčmar. Bude podle něj zapotřebí pro každý byznys sestavit takový soubor pravidel, aby mohl nějakým způsobem dále fungovat a nemusel být neustále zavřený, což je neúnosné.

Miliardář však upozorňuje na důležitou skutečnost, a sice, že lidé sami o sobě nejsou žádní hlupáci a většina z nich se na podzim, kdy bude koronavirus znovu nabírat na síle, začne chránit sama od sebe, nezávisle na vládních nařízeních. “Protože v té době bude znát prakticky každý někoho, kdo s koronavirem umřel nebo to dostal vícekrát,” říká Dejčmar.

Jeho vize blízké budoucnosti přesto není příliš pozitivní. Ať už totiž budeme dělat cokoliv, normální časy v podobě, ve které jsme je dosud znali, se jen tak nevrátí. “Vzhledem k neschopnosti společnosti vir vymýtit je však bohužel ve všech variantách budoucnost země spojena se zkracováním doby dožití, obecným omezením dostupnosti zdravotních služeb, částečným rozpadem vzdělávacího systému, nárůstem chudoby a tedy – v mnoha ohledech – s pomalým přibližováním k životním standardům třetího světa.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments