V této zemi probíhá největší umírání od druhé světové války, říká biochemik Konvalinka. Poprvé od té doby klesne průměrný věk dožití

Podle odhadů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zemřelo na Covid-19 do půlky prosince loňského roku přibližně 17 tisíc lidí. Tedy více, než kolik vykazují oficiální statistiky. V tomto období také celkově zemřelo o 14 % více lidí než je obvyklé, a to se koronavirus v plné síle rozjel až v říjnu. Na čísla v Českém rozhlasu Plus upozornil biochemik Jan Konvalinka, který dodává, že Česká republika je v tomto ohledu bez debat nejhorší na světě. Jeho slova jsou v příkrém rozporu s tím, co se v poslední době snaží prezentovat ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Je třeba říct věci natvrdo. To, co se stalo na podzim loňského roku a děje se stále, je největší umírání v této zemi od 2. světové války. Poprvé od té doby v České republice poklesne průměrná doba dožití u nás,” uvedl v Českém rozhlasu Plus biochemik Jan Konvalinka, který je zároveň prorektorem Univerzity Karlovy. Čísla jsou podle něj skutečně dramatická a jedna z nejhorších na světě.

Říkám to proto, že mě stále vyděsí, když mluvím i s vysoce postavenými úředníky ministerstva zdravotnictví nebo s kolegy akademiky, kteří toto pořád zpochybňují. Pořád čekají, až budeme mít analýzy, diagnózy, až budeme mít přesnou analýzu úmrtních listů a možná pitevních protokolů. To je bohužel teď už pozdě. Hovořím o nadúmrtí. Jde prostě o lidi, kteří by jinak nezemřeli. A to se nedá bohužel nijak odargumentovat,” vysvětlil jasně Konvalinka a zcela tak rozebral argumenty, které začal používat ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ten tvrdí, že na tom Česko z hlediska úmrtí zdaleka není tak špatně a že se to vše ukáže, až s odstupem situaci zhodnotíme. Sám má však třetí koronavirovou vlnu částečně na svědomí. Na jeho návrh se totiž začalo začátkem prosince rozvolňovat v době, kdy k tomu absolutně nebyl prostor.

Podle Konvalinky podobné zlehčování paradoxně umožňuje robustnost českého zdravotnického systému. Ten totiž dosud nezkolaboval ani pod obrovským náporem pacientů. Podobnou zátěž by přitom nemocnice v řadě jiných zemí dávno neustály. Kvůli tomu pak mohou mnozí říkat, že se vlastně nic neděje a že je vše pod kontrolou. Jednu věc ale oddiskutovat nejde, byť se o to ministr Blatný nyní snaží. “Teprve čísla mrtvých nás přesvědčují, že máme velký problém,” říká Konvalinka.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments