Rozpojené státy americké

Američtí volební pozorovatelé aktuálně řeší zapeklitou hádanku. Ve Spojených státech amerických střídá jedna krize druhou. Měli jsme tu impeachment proti Donaldu Trumpovi, pandemii, jakou svět posledních sto let neviděl a která v zemi zabila 110 000 lidí, aniž by šlo o konečnou bilanci. Následovala krize pracovního trhu, kdy se desítky milionů Američanů ocitli bez práce. A teď tu máme zlost a násilí, které se přelévají celou zemí po zbytečném usmrcení Afroameričana bílým policistou. Mohlo by se zdát, že taková země je zralá na implozi.

Důvěra se ani nehne

Ale mínění voličů to podle všeho nijak zvlášť neovlivňuje. Nejlépe lze tento fenomén vyčíst z důvěry, které se těší prezident Donald Trump. Ta je v podstatě zabetonovaná. Podle zprůměrovaných propočtů institutu FiveThirtyEight se Trump začátkem roku 2019 těšil podpoře 42 % Američanů, zatímco 53 % s jeho politikou nesouhlasilo. O rok později tu máme stejný obrázek: 43% podpora, 53% odmítnutí. A teď 4. června to samé: 42 % vs. 53 %. Zdá se, že míněním Američanů o jejich prezidentovi nemůže otřást zhola nic.

Co to ale znamená pro prezidentské volby, které přijdou ke slovu 3. listopadu? V první řadě jde o signál toho, že jak demokrati, tak republikáni nemohou počítat s tím, že by do svého tábora přetáhli větší množství voličů od konkurence. Voličstvo je mezi tábory Trumpa a Joe Bidena hluboce rozdělené. A zároveň se zdá, že se tato politická polarizace na delší dobu zabetonovala.

Z této hypotézy plyne poměrně jasný cíl pro volební boj. V takto neflexibilním prostředí je jednoznačně nutné cílit na váhající voliče v politickém středu. Na jedné straně je třeba motivovat vlastní příznivce, aby k volbám dorazili v co možná nejhojnějším počtu, na straně druhé to chce demotivovat voliče protistrany. Obě strany se budou maximálně soustředit na to, aby vyčerpaly rezervoár vlastních voličů. Jeho zvětšení bude spíše druhořadé.

Zákon a pořádek. Heslo, které už jednou zabralo

Jak tato strategie funguje, nám ilustruje reakce samotného Donalda Trumpa na demonstrace a rozbroje, které v těchto dnech USA ovládly. Prezident dobře ví, že jeho bílé konzervativní voličstvo je znepokojeno, když vidí všechny ty násilnosti a rabování. Také proto se ohání výrazy, u kterých si může být jistý tím, že u jeho příznivců rezonují: terorismus, levicově radikální zločinci, Antifa, chaos. Jeho recept? “Law & Order”, tedy zákon a pořádek. To jsou slova, která dnes najdeme v každém druhém Trumpově tweetu.

Ať už vědomě nebo instinktivně tak Trump navazuje na Richarda Nixona. Také tento republikán šel v roce 1968 do volebního souboje s tímto sloganem. A to velmi úspěšně. Stejně jako Nixon používá Trump také další osvědčený slogan: “silent majority”, tedy mlčící většina. Trump je přesvědčen (nebo to alespoň hlásá), že zastupuje tuto větší část Američanů, která se hlasitých protestů neúčastní.

Může to Trumpovi vyjít? To nikdo neví. Nixon byl v roce 1968 vyzyvatelem a nenesl žádnou politickou zodpovědnost. To Trump v roce 2020 sedí čtvrtým rokem v nejvyšším úřadě a na svých bedrech nosí hezkou řádku kontroverzních rozhodnutí a nepřesvědčivých politických výkonů. Sice se snaží seč může, aby veškerou vinu za krize hodil na jiné, ale je otevřené, zda mu to voliči v dostatečné míře uvěří.

V tento moment každopádně v průzkumech zřetelně vede Joe Biden. Podle RealClearPolitics je jeho podpora v průměru 49 % vůči Trumpovým 43 %. Šest nebo sedm procentních bodů, to je při aktuálně rozdaných kartách a za předpokladu, že průzkumy odpovídají realitě, velký náskok.

Většina hlasů nemusí rozhodnout

Je však třeba dodat, že jde o celonárodní čísla. A americký prezident není volen na federální úrovni, ale v jednotlivých spolkových státech. Ty podle své velikosti vysílají do takzvané Electoral College určitý počet volitelů a volitelek. Zde je třeba získat 270 hlasů pro to, aby se někdo mohl stát prezidentem. Boj o Bílý dům se tak v praxi odehrává spíše v těch státech, kde jsou průzkumy nejvyrovnanější.

Trump doufá, že zopakuje svou úspěšnou strategii z roku 2016, kdy Hillary Clinton v boji o nejvyšší úřad porazil, přestože celonárodně získal o tři miliony hlasů méně. Ale proto, že vyhrál v do té doby demokratických státech takzvaného “rezavého pásu”, k čemuž mu stačilo 80 000 hlasů náskoku, stal se prezidentem.

Není vyloučeno, že prezident tento husarský kousek zopakuje. Míra nezaměstnanosti je kvůli krizi sice vysoká, ale se 13,3 %, což je poslední zveřejněný údaj, není zase tak dramatická, jak se báli někteří ekonomové. Americké hospodářství se znovu rozjíždí a Trump mu na cestu přihodil stovky bilionů dolarů, které by měly zajistit hladký rozjezd.

Ale je tu otázka, zda Trumpovi mohou dobré zprávy pomoci, když mu neškodí ty špatné. Stabilní průzkumy jen dokládají, jak málo se dnes voliči řídí podle reálných událostí a jak moc dají na proklamace stran či spíše jednotlivců v jejich čelech. Aktuálně se zdá, že většina Američanů nemá Trumpa ráda a dává přednost Bidenovi. Kromě toho republikáni kvůli Trumpovi ztratili jednu ze svých důležitých skupin podporovatelů: bílé a vzdělané členy střední třídy z předměstí. Bez jejich hlasů to budou mít v listopadu těžké.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *