Rumunský diktátor Ceausescu nechal postavit jednu z největších budov světa. Lidé ji obdivují dodnes

Nicolae Ceausescu žil v letech 1918 až 1989 a znám byl svým zapojením v politice, a to jako tajemník, předseda Státní rady a v letech 1967 až 1989 to dokonce dotáhl na prezidenta státu Rumunské socialistické republiky.

Nenáviděný uzurpátor

Ceausescu byl vnímám jako nelítostný diktátor, který opovrhoval svým lidem. Zároveň ho a celou zemi dokázal přivést do chudoby a celkové bídy. Stejně nenávistně jako on byla vnímána i jeho manželka, Elena Ceausescu. Nejen zhroucení hospodářství ve své zemi jim bylo připisováno, současně byli odsouzeni za dopuštění se genocidy na 60 tisíc lidech. Co se stupně nelidskosti a brutality týká, Rumunsko v té době vedlo na plné čáře.

Rok 1977 se v Rumunsku krutě zapsal

V březnu roku 1977 se stalo něco, co země ještě nezažila – zemětřesení.  Neměřeno bylo neuvěřitelných 7 stupňů Richterovy škály. Tato událost měla obrovské následky, a to i v samé metropoli. Značné množství budov bylo srovnáno se zemí a v jejich troskách našlo smrt necelých 1,5 tisíce lidí a na 8 tisíc jich bylo zraněno. Dalších přes 40 tisíc jich pak muselo být evakuováno.

Ukázka moci

Toto tragické neštěstí bylo Nicolaem vnímáno jiným způsobem. Chtěl ukázat svou ukotvenou moc a dát na odiv svou sílu. Proto se přímo na těchto troskách rozhodl nechat postavit palác, jakožto důkaz jeho velikosti. Stavba to měla být monumentální, včetně velmi rozlehlého parku. Na výstavbě se podílí přes 700 architektů. Spousta jiných staveb musela paláci ustoupit, například nemocnice či Národní archív.

Palác Parlamentu v Bukurešti. Jedná se pravděpodobně o druhou největší administrativní stavbu na světě. Ihned po hale na Cape Canaveral (Florida), kde se montují rakety, a pyramidě Quetzalcoatl v Mexiku. Stavěla se v letech 1984 – 1989 a od roku 2007 zde sídlí rumunský parlament. / Foto: Shutterstock

Velkolepost

Samotná stavba je zahájena v roce 1984 s podílem přes 1,5 milionu dělníků a dalšího množství pracantů. Palác je rozdělen do 20 pater a má 1100 místností. Patra jsou rozdělena do 12 nadzemních a 8 podzemních, kdy ten nejspodnější měl diktátorovi sloužit jako kryt. Místnosti byly zároveň konstruovány, aby co nejvíce zabránily případným radioaktivním útokům.

Po celou dobu výstavby Nicolae podnikal pravidelné kontroly. Výsledkem bylo pobouření celého národa, který se ocital v chudobě a mnohdy neměl dát co do úst.

Uvolnění roku 1989 nechává panovníka chladným, přesto je svržen armádou a po rychlém soudu i s manželkou odsouzen ke trestu smrti.

Foto: Shutterstock, zdroj: rolandia, 3SeasEurope

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments