S Blatným se nedá pracovat, řekl tvrdě odcházející náměstek Aleksi Šedo. Jeho předchůdce Vojtěcha a Prymulu pochválil

Ministr zdravotnictví Jan Blatný se ze dne na den rozloučil s jedním z nejdůležitějších náměstků ve svém úřadu. Aleksi Šedo se ale nenechal odbýt tím, že mu ministr poděkoval a uvedl, že měli rozdílné představy o fungování sekce pro zdravotní péči, kterou Šedo vedl. Dnes už bývalý náměstek prozradil, jakým způsobem funguje ministerstvo zdravotnictví v čele s Janem Blatným. A není to vůbec hezký obrázek. “S ministrem Blatným, když nepočítám větší schůze týmů, jsme spolu za celou dobu mluvili asi patnáct minut a já si myslím, že takto se pracovat v nejužším týmu nedá,” řekl Šedo v rozhovoru pro MF DNES. Jeho slova zapadají do celkového obrázku, kdy na ministerstvu s trochou nadsázky každý den končí některý z důležitých odborníků a naznačí, že takto se pracovat opravdu nedalo. Naposledy to byl vedle Šeda i důležitý náměstek pro očkování Zdeněk Blahuta.

Vidění jsme měli různé, ale hlavní problém byl v tom, že jsme to vlastní vidění ani vzájemně neznali,” upozornil Šedo na skutečnost, že nedostal příležitost své vize ministrovi vůbec představit. “Nabyl jsem dojmu, že pan ministr už má svoji představu a s tím už do funkce nastupoval. Bylo jasné, že jeho personální preference jsou jinde. Já bych byl býval ocenil, kdyby to řekl na rovinu. Mluvil jsem o tom s několika kolegy už během prosince, že mám tento dojem. Bohužel nepodařilo se mi jej nikde sehnat.

Podle Aleksi Šeda ministr zdravotnictví ignoroval jakékoliv jeho snahy o schůzku. “Vnímal jsem to úporně, proto jsem už v prosinci mluvil s kolegy, radil se s nimi, zvažoval, jestli mám zůstávat, nebo dát výpověď, protože moje snaha o schůzky byla marná. V podstatě to byla snaha od nástupu do funkce a schůzky byly jen rušeny, odkládány.” Došlo to tak daleko, že si začal připadat úplně zbytečný. Jde přitom o jednoho z velkých odborníků, kteří ve zdravotnictví působí dlouhodobě. A nově nastoupivší ministr si nebyl ochoten na něj udělat chvíli času. Navíc jde o náměstka odborného, nikoliv politického. Nevybral si ho tak přímo žádný z ministrů, ale prošel řádným výběrovým řízením na tuto funkci. To se o Blatném říci nedá, toho z klobouku vytáhl premiér Andrej Babiš, když neměl po ruce nikoho jiného.

Když má Šedo porovnat současného ministra zdravotnictví Jana Blatného s jeho předchůdci, vyznívá hodnocení jednoznačně ve prospěch Adama Vojtěcha a Romana Prymuly. “Začínal jsem za ministra Adama Vojtěcha, a i když jsme nebyli osobní přátelé a neznal jsem jej tolik, měl jisté rysy idealismu v nejlepším slova smyslu,” řekl Šedo. “Pak přišel tvrďák a pragmatik Prymula. Oceňoval jsem u něj, že jeho ano bylo ano, názory byly jasné a neumím si u něj představit, že by něco podepsal a pak říkal, že to nepodepsal. S oběma těmito džentlmeny jsem byl jako náměstek v denním kontaktu.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments