Prymula chce očkovat ruským Sputnikem a čínským Sinopharmem, které ale nejsou schválené. Blatný to zatím odmítá

Česká republika se v současné době potýká s výpadky dodávek nasmlouvaných vakcín a existuje riziko, že by tento problém mohl přetrvávat i do budoucna. Výrobci Pfizer a AstraZeneca totiž nedokázali spolehlivě vysvětlit, proč krátí své dodávky pro Evropskou unii. Podle některých hlasů je to proto, že jiné státy zaplatily více a vakcína bude prioritně putovat k nim. Poradce premiéra Andreje Babiše Roman Prymula je přesvědčen, že je třeba to řešit a navrhuje řešení, které ještě před několika týdny nepřipadalo v úvahu. Podle něj by totiž mohla pomoci ruská vakcína Sputnik V, která však nemá souhlas Evropské lékové agentury a Česko by ji tak muselo schválit v emergentním režimu. Podobně to udělalo například Maďarsko. Prymula o tom informoval v rozhovoru pro Novinky.cz.

Podle Romana Prymuly je ruská vakcína Sputnik V bezpečná a spolehlivá, ačkoliv se kolem ní vyrojila spousta fám, které vycházely především z toho, že byla Ruskem schválena ještě před dokončením třetí fáze klinické studie. Ta už by ale podle Prymuly měla být hotová. “Ještě jsem neviděl výsledky velké studie, která byla zahájena až po registraci, protože tu byla velká nevole, že ta studie nebyla už před registrací, ale myslím si, že ty výsledky musely být předloženy teď Evropské lékové agentuře, kde bylo žádalo o registraci této vakcíny. Doufám, že se dostanou i na veřejnost,” řekl epidemiolog Prymula.

Alternativou by pak podle Prymuly mohla být i čínská vakcína Sinopharm, která už byla aplikována velkému množství lidí zejména v Asii. “Tato vakcína má svoje kouzlo v tom, že zřejmě nebude mít problém s nějakými mutacemi, protože ta má na svém povrchu celou řadu antigenů, jelikož jde vlastně o mrtvý virus. Na druhou stranu její imunogenita je kratší než u jiných vakcín, což znamená, že by se musela přeočkovávat asi jednou za šest měsíců. To je samozřejmě hendikep,” vysvětluje Prymula.

Podle epidemiologa už o alternativních vakcínách diskutuje s premiérem Andrejem Babišem, kterému dělá poradce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný však tuto cestu zatím odmítá s tím, že tyto vakcíny nebyly schváleny Evropskou lékovou agenturou.

V současné době je nicméně jasné, že Česká republika nebude mít tolik vakcín, kolik by potřebovala. Objevily se také problémy s očkovací látkou od společnosti AstraZeneca, která sice zřejmě už v pátek dostane povolení vstoupit na evropský trh, ale s jasným doporučením nepodávat ji osobám starším 65 let. V jejich případě totiž příliš neúčinkuje.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments