Současná opatření nedávají smysl, řekl soud. Proč se k očkovaným přistupuje jinak, když mohou nemoc roznášet?

Stále více lidí se začíná pozastavovat nad nelogičností současného systému covidových opatření. Jejich pohled potvrdil také Nejvyšší správní soud. Jde především o to, že očkovaným lidem jsou přisuzována privilegia, která jsou z pohledu toho, co vakcína dokáže a nedokáže zajistit, nelogická a ve svém důsledku také nefunkčí.

Nejvyšší správní soud řešil otázku spravedlnosti toho, že očkovaní lidé mohou cestovat a využívat nejrůznějších služeb bez dalších omezení, zejména tedy nutnosti nechat se testovat. Naopak lidé, kteří očkovaní nejsou, musí třeba v restauraci či kadeřnictví předložit test. Logika je tu ale velmi problematická.

Dnes už víme, že očkování prakticky vůbec nechrání před nákazou, což dokládají rychle rostoucí čísla nakažených očkovaných všude ve světě. Očkování je pak chrání před tím, aby u nich nemoc propukla vážnějším způsobem. Infekční jsou však tito lidé podle všeho stejně jako ti nenaočkovaní. A mohou tedy nemoc dále roznášet.

Nejvyššímu správnímu soudu se nelíbí, že stát zbytečně dělí občany do dvou kategorií, když v otázce infekčnosti mezi nimi není rozdíl. “Argumentace je obsáhlá, ale nejvíc tyto návrhy vystihuje tato část odůvodnění: Pokud je virus SARS-CoV-2 tak nebezpečný pro ochranu veřejného zdraví, že je nutné testování osob překračujících hranice/využívajících služby/účastnících se veřejných akcí, pak se testování musí vztahovat rovným způsobem na očkované i neočkované, protože obě skupiny lidí mohou přenášet nákazu a její mutace/varianty a představují hrozbu pro ochranu veřejného zdraví,” uvedla pro Parlamentní listy advokátka Zuzana Candigliota.

Do úvahy přichází podle soudu také druhá možnost. Tedy, že se dnes všichni, kdo o to mají zájem a vnímají se třeba jako riziková skupina, mohou nechat očkovat. U nich by potom neměla nemoc probíhat vážným způsobem. Ostatní na sebe přijímají známé riziko, které považují za přijatelné. V takovém případě by nemuselo být očkování nutné.

Podle advokátky Zuzany Candiglioty by dnes situace mohla být přehledná a nikoliv zamotaná jako dnes. “Vzhledem k tomu, že v rizikových skupinách je vysoká proočkovanost, tak proč by se měly plnit nemocnice? Neustále se zdůrazňuje, že očkování chrání hlavně očkovaného jedince. Takže je v pořádku, že se očkovali ti, kteří vnímali riziko covidu jako vysoké nebo se očkovat chtěli,” říká právnička s odkazem na to, že očkováno už je více než 50 % všech Čechů a v případě nejohroženějších skupin téměř každý. “Stejně tak je v pořádku, že ti, kteří se nechtěli vystavit rizikům experimentální vakcíny, kteří covid prodělali s mírnými nebo žádnými příznaky nebo kteří se očkovat nechtěli, se zase neočkovali. O tom je přece dobrovolnost očkování, svobodná volba a odpovědnost za vlastní zdraví. Není důvod cokoliv zastavovat a zavírat.

Podle advokátky je nehorázné, že se ministerstvo zdravotnictví odmítlo rozsudkem Nejvyššího správního soudu řídit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
96 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments