Vědci odhalili nepříjemnou pravdu o antigenních testech. Mohou stát za rychlým šířením nemoci

Málokdo si dnes dokáže představit svůj život bez antigenních testů. Tyto testy odhalující přítomnost koronaviru v těle mají nesporně řadu výhod. Jsou poměrně levné a především rychle proveditelné s tím, že testovaný má výsledek k dispozici do několika desítek minut. Pakliže tak chcete třeba navštívit restauraci, jde o ideální způsob testování.

Jenže experti od počátku upozorňují na závažné nedostatky antigenních testů, které jsou podle mnohých takové, že vlastně nemá smysl tuto testovací metodu široce používat. Původně totiž byla určena pouze pro použití v nemocnicích, kde měly antigenní testy odhalit pozitivitu u lidí, kteří už mají nějaké příznaky nemoci.

Jenže teď jsou antigenní testy používány pro preventivní testování, a to například ve školách či firmách. Velký výzkum německé univerzity ve Würzburgu teď nicméně potvrdil obavy z toho, že jsou tyto testy velmi nepřesné. Jak informoval server Business Insider, dokázaly antigenní testy odhalit infikovaného jedince pouze ve 42,6 % případů. Správný negativní výsledek test vydal v 98,68 % případů.

Potvrdilo se, že antigenní testy dokáží nákazu rozpoznat u lidí s vysokou virovou náloží. Vzorky s nízkou virovou náloží ale velmi často testy vyhodnotily jako negativní. Vedoucí výzkumu Manuel Krone upozorňuje, že jde o velmi problematický faktor, protože zejména v počátečních fázích infekce není nálož v těle nikterak vysoká.

Rychlé antigenní testy mohou v některých případech dát správný výsledek rychleji než PCR test a mohou tak u nemocného bohužel vyvolat pocit falešného bezpečí,” uvedl Krone. Podle něj jsou tyto testy natolik nepřesné, že v některých případech mohou epidemii ještě podpořit. Pakliže se jimi totiž masivně testuje a spoléhá se na ně v době, kdy epidemie nabírá na obrátkách, vede to k tomu, že mnoho lidí dostane nálepku “negativní” a nevědomky infekci šíří dále.

Foto: Shutterstock, zdroj: Universität Würzburg

Odebírat
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments