Vědci odhalili nepříjemnou pravdu o antigenních testech. Mohou stát za rychlým šířením nemoci

Málokdo si dnes dokáže představit svůj život bez antigenních testů. Tyto testy odhalující přítomnost koronaviru v těle mají nesporně řadu výhod. Jsou poměrně levné a především rychle proveditelné s tím, že testovaný má výsledek k dispozici do několika desítek minut. Pakliže tak chcete třeba navštívit restauraci, jde o ideální způsob testování.

Jenže experti od počátku upozorňují na závažné nedostatky antigenních testů, které jsou podle mnohých takové, že vlastně nemá smysl tuto testovací metodu široce používat. Původně totiž byla určena pouze pro použití v nemocnicích, kde měly antigenní testy odhalit pozitivitu u lidí, kteří už mají nějaké příznaky nemoci.

Jenže teď jsou antigenní testy používány pro preventivní testování, a to například ve školách či firmách. Velký výzkum německé univerzity ve Würzburgu teď nicméně potvrdil obavy z toho, že jsou tyto testy velmi nepřesné. Jak informoval server Business Insider, dokázaly antigenní testy odhalit infikovaného jedince pouze ve 42,6 % případů. Správný negativní výsledek test vydal v 98,68 % případů.

Potvrdilo se, že antigenní testy dokáží nákazu rozpoznat u lidí s vysokou virovou náloží. Vzorky s nízkou virovou náloží ale velmi často testy vyhodnotily jako negativní. Vedoucí výzkumu Manuel Krone upozorňuje, že jde o velmi problematický faktor, protože zejména v počátečních fázích infekce není nálož v těle nikterak vysoká.

Rychlé antigenní testy mohou v některých případech dát správný výsledek rychleji než PCR test a mohou tak u nemocného bohužel vyvolat pocit falešného bezpečí,” uvedl Krone. Podle něj jsou tyto testy natolik nepřesné, že v některých případech mohou epidemii ještě podpořit. Pakliže se jimi totiž masivně testuje a spoléhá se na ně v době, kdy epidemie nabírá na obrátkách, vede to k tomu, že mnoho lidí dostane nálepku “negativní” a nevědomky infekci šíří dále.

Foto: Shutterstock, zdroj: Universität Würzburg

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 0SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 15SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

28 názorů k článku “Vědci odhalili nepříjemnou pravdu o antigenních testech. Mohou stát za rychlým šířením nemoci

    1. Všichni věděli, že citlivost testů je menší než PCR, ale určitě by stálo za to , aby autor dal alespoň odkaz na studii, nebo přímo na výsledky. Určitě by bylo zajímavé srovnat je s výsledky, co má RKI apod. Takhle to je jenom plácnutí do vody a zbytečná diskuze postavená na domněnkách, nikoliv na faktech.

  1. Tak alespoň trošku myslící člověk tohle nemohu napsat věděl, ale tušil od začátku. Mluvilo se o tom i ve školách někdy v dubnu, že některé děti šly do školy s mírným nachlazením a nevolností, test ve škole byl negativní. Přes to škola volala rodičům, že si pro nachlazené dítě mají přijít a raději vzít na PCR testy. No a ty o něco později byly pozitivní. Žádná novinka, plno peněz a pořád tou opičárnou musíme přicházet

  2. Od září bude klid testy se budou platit a ne každý si to může dovolit. Tím se nebude vědět kolik je doopravdy nakažených. Kde není test není nakazeny. Po čase se výr stane imunim a obejde i očkovaní nebot stále mutuje.

  3. Antigeny na 42%, Pfizer za pár měsíců po očkování 37%, nějak se celá ta šaškárna okolo covidu začíná hroutit.

  4. To se ví od počátku, že jsou nepřesné. V poslední době, ale za šířením nejvíce stojí očkovaní a lidé s prodělanou nemocí, kteří mají propustku všude bez jakýchkoliv testů. Díky protilátkám jsou z nich bezpříznakoví přenašeči.

    1. Milá slečno. Běžte se podívat např. Brno -Svoboďák. V pátek večer je tam tolik mládeže co pije z jedné flašky a hulí trávu na střídačku. A Vy se budete opírat do zodpovědných lidí. Ten kdo se nechce očkovat ať si nese následky za svůj čin. A pokud se Vám nechce tak se běžte podívat do nemocnice kde umírají lidé. Ať vidíte realitu . Chceš nebo nechceš. Vyber si : život nebo smrt

  5. Testy nahažte do popelnic,stejně je to na nic,na detekci virového onemocnění nejsou vhodné. Kdo je nemocný a nezvádne samolečbu,ať vyhledá lékařskou pomoc.

  6. A co je na tom?to ví každý dávno,že jsou to šunty..!ale nějak tu malou domu dostat museli,ne?

  7. Problém bude asi v tom, že na těch testech někdo královsky vydělal, možná, že na úkor státní kasy. A vypadalo by nehezky, kdyby se provalilo, že testy byly nakoupeny zbytečně. Ale vědělo se to od samého začátku.

    A tak jsme se testovali neúčinnými testy jako hlupáci, které z nás udělalo naše ministerstvo Covidu. Ve firmách, úřadech, školách, i těch vysokých, i když tam znali pravdu zejména. Akademičtí funkcionáři drželi basu, hubu a krok, i když především těm z lékařských fakult by to nic neudělalo se trochu ozvat. Čest těm, kteří to udělali, ale nebylo jich moc.

    1. Proč vědcům? Ti tvrdili to samé. AG testy si prosadili politici.
      O nevhodnosti Ag testů pro plošné testování se ví ještě z dob před COVIDem.

    2. Chápu Vás. Přestávám se (s dřívější hrdostí) hlásit k tomu, že mezi ně patřím. Ale nic není černo-bílé (kromě starých filmů nebo televize). Morálně jsou na tom vědci úplně stejně, jako ostatní lidé.

  8. A když jsme to říkali před rokem tak jsme tu byli za ty co ničemu nerozumí. Jj a to takhle funguje i u dalších věcech tohohle šílenství jako třeba roušek.

  9. Za takový článek bych vám dal pořádný flastr. Pitomci! Nechápu,že s tím nikdo nic nedělá…

  10. Dejte uz s tim pokoj….porad dokola. Kazde rano se nejaka chytra hlava vzbudi a prvni vec je jak zneprijemnit zivot druhym.

  11. Když ho mohou bez kontroly šířit i očkování tak pořád je vše v této zemi přeci v pořádku 😂😂😂

  12. ” Málokdo si dnes dokáže představit svůj život bez antigenních testů “

    ÚPLNĚ V POHODĚ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. Celá covidová mafie slušně vydělala, Vzala si k tomu pár jakoby vědců a ti to lidem vysvětlují dodnes. Celá kašpárna je perfektní. Má to jen jeden háček, zapomněli nato, že lidé jezdí po světě a vidí rozdíly. Kde jsou ty počty jako u nás v mnohých jižních a severních zemích, když tam žádné zákazy skoro nemají? Jen doporučení!! Ve vedení Ministerstva zdravotnictví se střídá jeden kašpar za druhým, ale ty dluhy platit nebudou, pěkně zmizí s prachama a nejen ovce v ČR budou na dně….Tak je vy bez mozku ještě zvolte, ať se to divadlo dokoná!

  14. Právě proto musí nosit ten testovaný člověk roušku, respirátor -protože antigenní test neprokáže na 100% přítomnost koronaviru-pozitivitu,negativitu hned u člověka, jenom na 60,70% a proto by měl jít i na další testy. Ale když nebude nosit respirátor a bude mít covid tak samozřejmě, že pak ten virus bude prskat dál na další lidi. Ale když bude nosit respirátor tak nebude ten virus prskat nebo šířit dál. Ale když půjde po krátké době na další test ,tak už ten antigenni test může prokázat negativitu, pozitivitu nebo až třetí test. Když testujete antigennim testem tak nesmíte nikam chodit mezi lidi bez respirátorů. Proto nesmíte zrušit nošení roušek, respirátorů ani venku. A když budou testovat a přitom I nosit všude respirátory na pracovištích ve školách pravidelně nějakou dobu npř 1,2,3 měsíce tak bude I klesat měsíc co měsíc počet nakaže.lidi až to skončí na “0” .A navíc musíte I minimalizovat i kontakty. A musíte přísně dodržet to opatření (všichni) tak dlouhou až nebude mít nikdo covid. Když budete testovat pravidelně na pracovištích ve školách atd a přitom I budete nosit respirátor a budete minimalizovat kontakty tak za 3 měsíce nikdo nebude mít covid. Ale taky musíte testovat i lidi kdo bude cestovat do ciziny nebo sem do ČR. A taky budou i nosit roušky .Pak to bude mít i efekt. A do hospody bez testů nikoho nesmíte pustit -protože tam jíte a pijete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *