Expert prozradil, kdy se svět navrátí k normálu. Letos to nebude, v zimě čekejte další pohromu

Přestože už se ve vyspělých zemích rychle očkuje vakcínami proti koronaviru, kýžený návrat k normálu se víc a víc odsouvá. Naopak se už v létě, které mělo být podobně bezstarostné jako to loňské, objevují vážné obavy z toho, co nás za několik týdnů čeká. Mutace delta se totiž ve významné části Evropy šíří už teď značnou rychlostí a podle předpokladu nejpozději na podzim rozpoutá další vlnu epidemie.

Příliš pozitivně neznějí ani odborníci na šíření nemoci. Například poradce francouzské vlády Jean Francouis Delfraissy má velké obavy. Podle něj se totiž jednoznačně prokázalo, že koronavirus má mimořádnou schopnost vytvářet mutace a existuje značné riziko, že už brzy vznikne nějaká, která do značné míry obejde imunitu získanou očkováním.

Už tuto zimu pravděpodobně přijde další varianta,” uvedl Delfraissy. Podle něj se nakonec nad pandemií podaří zvítězit, ale nějakou dobu to ještě potrvá. Hlavním problémem budou rozdíly mezi zeměmi, které mají naočkovanou značnou část populace a těmi, kde očkování postupuje pomalu. Návrat k normálu proto odhaduje až na konec příštího roku, možná až v roce 2023.

Očkování nás chrání před vážným průběhem nemoci, ale můžeme nakazit a infikovat ostatní. Pro další týdny nemáme žádné zázračné řešení. Musíme se vrátit k základním opatřením: mýt si ruce a nosit roušky tam, kde se zdržuje více lidí. Je to věc selského rozumu,” uvedl Delfraissy.

Foto: Shutterstock, zdroj: BFMTV

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments