Citelně zvýšené ceny másla v České republice vedou k tomu, že se lidé poohlížejí po co nejlevnějších možnostech. Tu a tam se dostane máslo do slevové akce, a v takovém obchodním řetězci se okamžitě vytvoří dlouhé fronty, přičemž je daleko před koncem akce ohlášeno, že se zlevněné máslo vyprodalo.
Vypadá to dobře, ale opak je pravdou
Méně zkušení zákazníci potom mohou naletět i na nejrůznější marketingové akce výrobců a obchodníků. Velkým hitem je aktuálně výrobek Jihočeské AB 78 %. Tento produkt pochází od oblíbené značky Madeta, což zvyšuje jeho atraktivitu.
Ve skutečnosti jde ale o příklad toho, jak by se to dělat nemělo a je opravdu zajímavé, co pod tímto označením vlastně dostanete. Pochopitelně je na první pohled patrné, že se výrobek snaží tvářit jako klasické máslo, které se ale prodává za více než přijatelnou cenu.
Slovo máslo na něm ale chybí. Kvalitu však evokují lákadla jako “vyrobeno tradičním způsobem”, “snadno roztíratelné” nebo “bez konzervantů”. Nic z toho ale neznamená, že si kupujete máslo. Zrádná jsou však i procenta, která jsou uvedena v názvu.
Tady se dostáváme na tenký led. Jak známo, máslo musí obsahovat minimálně 80 % mléčného tuku. Tady vidíme na obalu číslo 78 %, což evokuje, že by to vlastně máslo mohlo skoro být. “Jen bude o dvě procenta horší než to klasické, ale stojí to polovinu. Takže je to jasná volba,” řekne si průměrný zákazníků.
Proč to dělají?
Nic však nemůže být vzdálenějšího pravdě. Oněch osmasedmdesát procent totiž neoznačuje obsah mléčného tuku, ale obsah roztíratelného směsného tuku. Z toho však mléčný tuk tvoří pouhých 47 %. A jsme rázem na polovině toho, co najdete v běžném máslu. Běžné české čerstvé máslo totiž obsahuje 82 až 86 % mléčného tuku.
“Tento výrobek není nic dobrého a rozhodně to není máslo. Obsahuje hlavně palmový tuk,” říká odborník na potraviny Miloš Hadraba. “Nemá vůni ani vlastnosti másla, přestože se tak tváří. Pokud ho dáte do cukroví nebo do jiného pečení, akorát si zkazíte výsledek a bude to na vyhození.“
“Jihočeské AB je vyrobené z kvalitních surovin a neobsahuje žádné konzervační látky ani emulgátory. Navíc se lehce roztírá a má tradiční nezapomenutelnou chuť,” píše k Jihočeskému AB Madeta na svých webových stránkách.
Čtěte také: Máslo bude za 300 Kč. Češi se musí připravit na tvrdý náraz před Vánoci, obchody vás podojí
Je však velkou otázkou, proč tento tradiční výrobce tímto způsobem mate zákazníky. Jeho směsný tuk je totiž na první pohled velmi podobný oblíbenému Jihočeskému máslu. Ve skutečnosti jde ale o dva zcela rozdílné produkty.
Foto: Shutterstock
Vážený,nenáročná práce jako řidič kamionu?Když o práci nic nevim,tak nepíšu kraviny!!!
Někdo objevil Ameriku?! AB se vyrábí už dlooooooouho, nikdy ho nikdo za máslo snad nepovažoval.
Vždy bylo jihočeské, AB, pak stolní….
Pokud chcete poukazovat na nějaké výrobce… Pak se spíš podívejte na “rodinné” 82%…atd.