
Kdo by si snad myslel, že si na své zahradě může dělat, co se mu zachce, je na velkém omylu. Musíte se totiž řídit velmi přísnými pravidly, která stanovuje zákon. Ta se přitom často mění, a to většinou k ještě přísnějšímu, jako je tomu právě v tomto případě.
Sankce jsou již vysoké
Pokud jste byli zvyklí, že si na své zahradě spálíte listí po zimě nebo starou trávu, tak si buďte jisti, že nově tak již udělat nesmíte. Od 1. března 2025 platí novela zákona o ochraně ovzduší, ve které již nejsou absolutně žádné výjimky.
Jednoduše to zkrátka znamená, že pakliže vás u toho někdo uvidí, typicky soused, nebude se mu to příliš líbit, a tak vás prostě udá. Přijede policie a pravděpodobně vám udělí pokutu, která může dosáhnout až 50 tisíc korun.
Možná si říkáte, že toto pravidlo fungovalo již dříve, což je pravda. Zákon tu je skutečně dlouho, avšak od zmíněného data není ze strany obcí udělovat jakékoliv výjimky. Ty přitom na mnoha místech dosud platily, takže pálení trávy a dalšího biologického materiálu bylo v podstatě povoleno.

Jak dnes postupovat?
Byla to zajímavá situace, protože v jedné obci zahrádkáři listí pálit mohli a v druhé už za to hrozila pokuta. “Zákon říká, že v otevřeném ohništi lze spálit jen suché rostlinné materiály, které nejsou znečištěné nebo jinak kontaminované cizorodými chemickými látkami,” uvádí zástupce policejního prezidia.
Pálení trávy může vypadat velmi nevinně, avšak pro ovzduší je to celkově velká pohroma. Kromě toho, že to není efektivní způsob likvidace trávy, a existují mnohem lepší, jde především o to, že takto do vzduchu uniká spoustu částic CO2, prachových částic a dalších látek, které jsou velmi škodlivé.
Čtěte také: Kdo si v roce 2025 špatně poseká zahradu, dostane tučnou pokutu. Češi o tom ale neví
Pakliže někdo trávu skutečně pálí, neváhejte ho nahlásit. Můžete tak učinit přímo na policii, ale třeba také na obecním úřadě nebo i u hasičů. Není přitom třeba odhalovat svou identitu, udat souseda lze také anonymně.
Foto: Shutterstock