Na obloze začíná být těsno. Brzy už si hvězdy neprohlédnete

Hvězdy byly pro člověka odnepaměti průvodcem, kalendářem i kompasem, stejně jako uměleckou nebo romantickou inspirací. S tím, jak jsme začali rozšiřovat svá města a přesouvat se do nich, nám ale hvězdy mizí z očí. Již dnes zahlédneme díky tzv. světelnému smogu na obloze pouze několik nejjasnějších bodů. A světelný smog přitom není jediným problémem, který nám ničí pohled na hvězdy. Dokonce to vypadá tak, že do několika let už noční oblohu nepoznáme ani v případě, že vyjedeme někam za město.

V blízkém vesmíru je rušno

Komunikační nebo meteorologické družice, vojenské nebo výzkumné satelity, navigační sítě… i když si to často neuvědomujeme, družice jsou nedílnou součástí technologií, které dnes a denně používáme. Jejich počet však prudce roste a jen za poslední čtyři roky se zvýšil hned čtyřikrát. Nyní na oběžné dráze krouží na osm tisíc satelitů a tento počet se exponenciálně zvyšuje.  

Prudce roste např. počet satelitů sítě Starlink Elona Muska, která zajistí příjem internetu kdekoliv na světě, nejde ale zdaleka o jediný příklad. Výsledkem je to, že satelity již nyní komplikují pozorování astronomům a není daleko doba – možná již kolem roku 2030 – kdy se družice stanou na obloze těmi nejviditelnějšími a nejčastějšími objekty.

Otázka bezpečnosti

Nejde však zdaleka jen o problém s podobou noční oblohy. Na oběžné dráze začíná být pomalu „těsno“. Problém není jen v samotných satelitech, ale i odpadu, který pochází z nosných raket a dalších zařízení. Odhaduje se, že kolem Země krouží 170 milionů různých úlomků a více než 670 tisíc z nich je větších než centimetr. Každý úlomek přitom může poškodit nebo dokonce zničit funkční satelity nebo třeba Mezinárodní vesmírnou stanici.

Rozjíždí se proto projekty, které si kladou za cíl alespoň částečný „úklid“ oběžné dráhy a vytvoření legislativního rámce, který vnese do tohoto chaosu alespoň nějaký řád. Pohled na noční oblohu tak, jak jí znali naši dávní předci je ale pravděpodobně minulostí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Noirlab, ITV

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments