Asi v žádné jiné zemi není amatérské houbaření tak oblíbené jako právě v České republice. Právě v těchto dnech přitom houby začaly růst jako o závod. Panují pro ně velmi příhodné podmínky a houbaři si tak z lesů nosí doslova plné košíky, s nimiž potom dále pracují.
Pořád to není dobré
Málo se však ví, že houby v České republice jsou radioaktivní. Ovšem ještě předtím, než všechny pro jistotu vyhodíte, seznamte se s potřebnými detaily. Určitá radioaktivita hub totiž není nic výjimečného. Mají totiž schopnost akumulovat těžké kovy, a tak obsahují izotopy uranu, draslíku nebo thoria.
Pravdou ale je, že Česko je v tomto ohledu do určité míry výjimečné, a to proto, že jsou zde stále patrné dopady havárie v Černobylu. Ty nevymizely dokonce ani 38 let poté, co k ní došlo, a mimo jiné to ukazuje dlouhodobost důsledků takové události, byť v malém měřítku.
V tuzemských houbách se totiž stále vyskytuje cesium-137, které pramení právě z této havárie. “Na většině území obsahují houby maximálně desítky až stovky becquerelů na kilogram,” uvedl k tomu Státní úřad pro jadernou bezpečnost. “Pokud ročně zkonzumujete tři kilogramy hub s obsahem cesia-137 ve výši 2000 becquerelů na kilogram, vaše vnitřní ozáření se zvýší o 2,5 procenta oproti běžnému přírodnímu pozadí.“
Někde je to horší než jinde
Činnost hub je v tomto případě velmi pozitivní, jelikož jejich prostřednictvím dochází k filtraci těžkých kovů z půdy. V určitých případech by ovšem takovéto houby pro člověka přeci jen mohly být nebezpečné.
Došlo by k tomu v případě, že by za rok zkonzumoval třeba sto kilogramů hub. To je sice nepravděpodobné, ale kde jinde by k tomu mohlo dojít, než právě v České republice. Vášniví houbaři si je připravují celoročně na mnoho různých způsobů.
Čtěte také: Houby v Česku začaly růst ve velkém. Nová mapa ukazuje místa hojnosti, kde se jim budete muset ještě vyhýbat
Zajímavé přitom je, že na některých místech je radioaktivita hub výrazně vyšší než jinde. Jde především o Šumavu nebo Novohradské hory. Někde byly naměřeny i hodnoty, které trojnásobně překračují povolený limit.
Foto: Shutterstock