Jedno je jisté. Nejrůznější pravidla a podmínky jsou lidem na obtíž a neradi je dodržují. Na straně druhé je ale třeba si přiznat, že pouze tento zákonný rámec dokáže zajistit fungující stát. Pokud by si totiž každý dělal, co sám uzná za vhodné, a třeba by si to i selským rozumem dokázal obhájit, nedopadlo by to vůbec dobře. Také proto tu máme celou řadu kontrol a sankcí, které mají za úkol pravidla vymáhat. Nejde přitom jen o nějakou iluzorní hrozbu, ale reálnou věc, jak se ukazuje.
Problémů je celá řada
Lidé velmi rádi porušují pravidla zejména při stavbách a rekonstrukcích svých obydlí, v tomto případě především rodinných domů. Ze svého pohledu na to mají právo, jelikož obcházením dokáží docílit nižší ceny a rychlejší realizace. Stavební řízení v České republice je nechvalně proslulé svou délkou, a tak si to řada stavebníků dokáže ospravedlnit.
Například tak začnou stavět ještě před vydáním stavebního povolení, případně realizují jiný záměr, než jaký je deklarovaný v projektu apod. “Přestupkem je provádění stavby, která sice povolena byla, probíhá však v rozporu s povolením. Když tedy např. stavíte rodinný dům o větších rozměrech či více patrech,” uvádí jasně server Domek polopatě.
Na tomto webu najdete celou řadu situací, za které můžete dostat okamžitě pokutu. Stačí například to, že si stavbu řídíte sami a nemáte zde osobu vykonávající funkci stavbyvedoucího. Dále je potom hodně ošemetné ignorovat nařízení pracovníků stavebního úřadu. Velkým prohřeškem je i to, když si nevedete stavební deník.
Hlavně spolupracujte
Úřady si pochopitelně své pravomoci a nařízení hlídají, a tak provádějí pravidelné kontroly. Mnozí, kdo mají máslo na hlavě, to přitom řeší značně nešťastně, a to tak, že kontrolu do objektu nepustí. Domnívají se, že pokud nezjistí, co všechno jste udělali špatně a bez povolení, nebudou vás moci pokutovat.
To je ovšem velmi chybný pohled. “Za neomluvenou neúčast na kontrolní prohlídce, k níž je stavební úřad vyzval, pokud se tím ztěžuje provedení kontrolní prohlídky, jim může být podle § 173 stavebního zákona vyměřena pořádková pokuta až do výše 50 000 Kč,” informuje web Stavební klub.
Zdá se přitom, že stavební úřady skutečně své pravomoci vykonávají, a to včetně kontrol a udělování pokut. Ono kdyby tak nečinily, tak se to rychle rozkřikne a každý si začne dělat, co se mu zlíbí. Přitom sankcí to nemusí skončit. Pokud se například opravdu hodně odchýlíte od schváleného projektu, mohou vás nechat dům klidně i zbourat.
Foto: Shutterstock
Podle par 172 téhož zákona je oprávněná osob a oprávněna vstoupit “Do obydlí může oprávněná úřední osoba vstoupit, jen pokud je to nezbytné pro ochranu života, zdraví nebo bezpečnosti osob.” Což kontrola kotle rozhodně není.