V Evropě byla objevena záhadná hrobka. Je starší než pyramidy. Vědcům dává pěkně zabrat

Která civilizace je spojena s nejstaršími pohřebními kulty? Pravděpodobně vás napadnou Egypťané s jejich pyramidami. Omyl. Vědci nedávno v Newgrange v irském hrabství Meath narazili na neolitickou hrobku, kterou datovali ještě o šest století dále do minulosti než Egypťané vybudovali první monument určený k uložení faraonových ostatků. Pochází z období cca kolem roku 3200 př. n. l. a nalézá se v komplexu Brú na Bóinne neboli Boyne.

Osvícení za zimního slunovratu

Prvenství v objevu starověké památky ale současným vědcům nenáleží. Patří Charlesi Campbellovi, kterého v roce 1699 zaujala podivná hromada kamenů tyčící se na jeho pozemcích. Ujal se jejího průzkumu a když narazil na ohromný zdobený blok u vstupu do chodby, pochopil, že má před dílo dávné civilizace. Rozběhl se jeho průzkum. Už během 18. století se objevily různé teorie, k čemu objekt sloužil. Badatelé předpokládali, že stavba měla náboženský význam. V roce 1786 vyslovil Charles Vallancey myšlenku, že jde o jeskyni související s chaldejským kultem Slunce.

Průzkumu hrobky se s v letech 1962-1975 věnoval Michael O’Kelly, který svými vykopávkami potvrdil, že šlo o svatostánek megalitické víry související s kultem mrtvých i Slunce. Štěrbinu před vchodem totiž částečně uzavírá blok kamene se známkami opotřebení. Po jeho odšoupnutí vzniká otvor. Člověk by se jím neprotáhl, ale sledování a výpočty později odhalily, že komoru tudy během zimního slunovratu osvítí Slunce.  

Foto: Shutterstock

Mrtvého asi zplodili sourozenci

Odborníci se nyní snaží najít odpověď na otázku, kdo hrobku postavil. Ačkoli mnozí tvrdí, že šlo s největší pravděpodobností o původní Irčany, majestátnost stavby podnítila vznik dalších teorií. Někdo tvrdí, že jde o dílo Římanů, další jmenuje Vikingy nebo dokonce Egypťany. Něco napověděl genetický výzkum z roku 2020, který se věnoval ostatkům muže pohřbeném ve svatyni. Právě kvůli němu byla zbudována. Odhalil překvapivou skutečnost: Zemřelého zřejmě zplodil bratr se sestrou. V povoleném incestním svazku se tehdy mohl narodit pouze významný jedinec z královského rodu.

Tento fakt potvrzuje irskou tradici, že Newgrange byl v dávné minulosti sídlem králů. Údajně se zde usadil náčelník Dagda, vůdce rasy Tuatha De Danann (národ bohyně Danu), jež vládla Irsku před příchodem Keltů. Pokrevní příbuznost s králem z Newgrange potvrdil i průzkum DNA celkem 44 osob z dob, kdy se do Irska dostali pravěcí zemědělci a lovci. Ukázalo se, že v dalších mohylových hrobech se nalézají lidé, kteří byli s králem příbuzní. Šlo o tehdejší elitu, která i pomocí kultu Slunce ukazovala ostatním svoji moc.

Foto: Shutterstock, zdroj: Study, Livescience

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments