Která civilizace je spojena s nejstaršími pohřebními kulty? Pravděpodobně vás napadnou Egypťané s jejich pyramidami. Omyl. Vědci nedávno v Newgrange v irském hrabství Meath narazili na neolitickou hrobku, kterou datovali ještě o šest století dále do minulosti než Egypťané vybudovali první monument určený k uložení faraonových ostatků. Pochází z období cca kolem roku 3200 př. n. l. a nalézá se v komplexu Brú na Bóinne neboli Boyne.
Osvícení za zimního slunovratu
Prvenství v objevu starověké památky ale současným vědcům nenáleží. Patří Charlesi Campbellovi, kterého v roce 1699 zaujala podivná hromada kamenů tyčící se na jeho pozemcích. Ujal se jejího průzkumu a když narazil na ohromný zdobený blok u vstupu do chodby, pochopil, že má před dílo dávné civilizace. Rozběhl se jeho průzkum. Už během 18. století se objevily různé teorie, k čemu objekt sloužil. Badatelé předpokládali, že stavba měla náboženský význam. V roce 1786 vyslovil Charles Vallancey myšlenku, že jde o jeskyni související s chaldejským kultem Slunce.
Průzkumu hrobky se s v letech 1962-1975 věnoval Michael O’Kelly, který svými vykopávkami potvrdil, že šlo o svatostánek megalitické víry související s kultem mrtvých i Slunce. Štěrbinu před vchodem totiž částečně uzavírá blok kamene se známkami opotřebení. Po jeho odšoupnutí vzniká otvor. Člověk by se jím neprotáhl, ale sledování a výpočty později odhalily, že komoru tudy během zimního slunovratu osvítí Slunce.

Mrtvého asi zplodili sourozenci
Odborníci se nyní snaží najít odpověď na otázku, kdo hrobku postavil. Ačkoli mnozí tvrdí, že šlo s největší pravděpodobností o původní Irčany, majestátnost stavby podnítila vznik dalších teorií. Někdo tvrdí, že jde o dílo Římanů, další jmenuje Vikingy nebo dokonce Egypťany. Něco napověděl genetický výzkum z roku 2020, který se věnoval ostatkům muže pohřbeném ve svatyni. Právě kvůli němu byla zbudována. Odhalil překvapivou skutečnost: Zemřelého zřejmě zplodil bratr se sestrou. V povoleném incestním svazku se tehdy mohl narodit pouze významný jedinec z královského rodu.
Tento fakt potvrzuje irskou tradici, že Newgrange byl v dávné minulosti sídlem králů. Údajně se zde usadil náčelník Dagda, vůdce rasy Tuatha De Danann (národ bohyně Danu), jež vládla Irsku před příchodem Keltů. Pokrevní příbuznost s králem z Newgrange potvrdil i průzkum DNA celkem 44 osob z dob, kdy se do Irska dostali pravěcí zemědělci a lovci. Ukázalo se, že v dalších mohylových hrobech se nalézají lidé, kteří byli s králem příbuzní. Šlo o tehdejší elitu, která i pomocí kultu Slunce ukazovala ostatním svoji moc.
Foto: Shutterstock, zdroj: Study, Livescience