Není žádným tajemstvím, že naše planeta Země tu nebude napořád, a tak se vědci snaží najít jinou planetu ve vesmíru, která by byla vhodným kandidátem k osídlení. Před pár lety byla objevena planeta Proxima B. Co vůbec o této planetě víme a co je vůbec potřeba pro život na jiné planetě?
Planeta pro život musí být v tvz. obyvatelné zóně
Aby byl na planetě vůbec život možný, musí se nacházet v tzv. obyvatelné neboli zlaté zóně. Tímto termínem se rozumí místo ve sluneční soustavě, které má naprosto ideální teplotu, jež planetě zajistí kapalnou vodu. Často se stává, že se najdou planety, ovšem kvůli jejich horké nebo studené teplotě jsou pro život naprosto vyloučené. Dá se tedy říct, že teplota každé planety závisí na její mateřské hvězdě, jak daleko či blízko k ní se nachází.
Objev z roku 2016 vyvolal naděje na další život ve vesmíru
V roce 2016 vědci objevili malou extrasolární planetu, kterou označili názvem Proxima B. Ta se v obyvatelné zóně nachází, pohybuje se kolem hvězdy Proxima Centauri, která je nejbližší hvězdou ke slunci. Zajímavostí je, že kolem slunce oběhne jednou za 11 dní.

I naše planeta se nachází ve zlaté zóně
Je logické, že naše planeta Země se v obyvatelné zóně také nachází, od slunce je vzdálená 150 milionů kilometrů. Pro nás je Slunce žlutým trpaslíkem typu G, ve sluneční soustavě se však nachází i červení trpaslíci typu M nebo hvězdy typu A.
To, zda je planeta vhodná pro život na ní však neurčují jen obyvatelné zóny, mezi další důležité faktory patří například atmosférický tlak a celkové složení. Všechny podmínky pro vznik života jdou spolu ruku v ruce, proto nesmí ani jedna složka chybět. Třeba nás nebo spíše naše potomky vědci v budoucnu ještě překvapí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Eso, Live Science