Mexický komplex Teotihuacán je sice oblíbenou turistickou lokalitou, ale ve skutečnost je stále jedním z nejtajuplnějších míst na světě. Archeologové tu neustále nacházejí věci, které je nepřestávají udivovat. Naposledy takto v pyramidě Měsíce našli podzemní tunel a komoru o průměru 15 centimetrů. Její obsah přitom může objasnit leccos nejen o původu pyramidy jako takové, ale i o civilizaci, která ji před dávnými dobami postavila.
Má se za to, že komplex Teotihuacán vznikl v prvních stoletích našeho letopočtu. Nevíme však prakticky nic o lidech, kteří ho vybudovali. Jejich civilizace, která podle odhadů musela čítat přinejmenším 200 tisíc osob, náhle zmizela, a to někdy kolem roku 600 našeho letopočtu. Teprve o 700 let později na toto místo přišli Aztékové, kteří mu také dali dnešní název. Je otázkou, zda oni sami tušili, kdo toto místo vybudoval. Jimi dané označení totiž v překladu znamená “Místo, kde se lidé mění v bohy”.
Měsíční pyramida je vybudována na vyvýšené planině a představuje nejvyšší bod celého komplexu. Dostanete se k ní po takzvané Cestě smrti od Sluneční pyramidy. Ta celému komplexu dominuje kvůli své monumentální velikosti. Zatímco Slunce podle předpokladů symbolizovalo sílu pozemského života a mužské bohy, Měsíc a jeho pyramida zase představoval bohyně, plodnost a podsvětí.
Z archeologického hlediska je zajímavější právě Měsíční pyramida, pod kterou bylo učiněno už několik významných nálezů. Šlo například o zdeformované lidské lebky či předměty vyrobené z polodrahokamů a obsidiánu. Vědci mají za to, že toto místo sloužilo coby oltář pro obětování živých tvorů, a to nikoliv jen zvířat, ale zejména lidí. Původ nejstarších nalezených lidských ostatků na tomto místě se odhaduje kolem roku 200 našeho letopočtu.

Tunel, na který archeologové nově narazili, leží v hloubce osmi metrů a mohl být lokalizován až s pomocí moderní technologie. Archeologové však konstatují, že se k němu jen tak nedostanou a potrvá jim to přinejmenším několik let. Vedoucí archeologického projektu na místě Veronica Ortega se nicméně domnívá, že to může být přelomový objev, který vědce může posunout v pochopení prastaré civilizace a její kultury. “Tento objev může potvrdit domněnku, že Měsíční pyramida měla být cestou do podsvětí,” uvedla Ortega. Podzemním tunelem podle ní mohla protékat voda symbolizující řeku vedoucí do podsvětí.
Kromě toho vědci v Měsíční pyramidě našli také novou kobku s kostrou muže, který byl pravděpodobně pohřben zaživa s rukama spoutanýma za zády. Vedle jeho ostatků nechyběly ani kosti jaguára, vlka či pumy.
Foto: Shutterstock, zdroj: Smithsonian Magazine, National Geographic