Vrchol epidemie přijde přesně na Vánoce, říká bývalý ministr zdravotnictví. Světlo na konci tunelu není, nemocnice už to nezvládnou

Namísto toho, aby si lékaři a zdravotní sestry přes vánoční svátky odpočinuli a nabrali síly pro svou další práci, pravděpodobně se budou potýkat s dalším vrcholem epidemie. Jeho příchod přesně na Vánoce očekává bývalý ministr zdravotnictví a současný ředitel nemocnice v Bohumíně, Svatopluk Němeček.

Personál je vyčerpaný nebo nemocný

Ten nemůže vyloučit, že tentokrát už skutečně dojde k vyčerpání personálních i lůžkových kapacit, čemuž se u předchozího vrcholu druhé vlny epidemie podařilo s vypětím všech sil zdravotníků zabránit. Dnes už jim tyto síly ale schází, protože si od té doby neulevili.

Podle Němečka by mohla být situace na Vánoce ještě horší než na přelomu října a listopadu, kdy se nemocnice plnily tempem 700 případů denně. Tehdy však epidemie rostla z úplně odlišného základu než dnes, kdy se ji nepodařilo dostat pod kontrolu, a přesto došlo k rozvolnění.

V mnoha zařízeních je personál doma s onemocněním a v nemocnicích to velmi chybí. Musím říct, že zdravotníci jsou unavení. Táhne se to už dlouho. Není vidět světlo na konci tunelu a je to poměrně obtížné. Slyšeli, že to bude horší než na přelomu října a listopadu,” zhodnotil situaci v Moravskoslezském kraji Svatopluk Němeček pro CNN Prima News.

Vrchol přesně na Vánoce

Na Twitteru potom bývalý ministr zdravotnictví upozornil, že už teď jsou kapacity na hraně a že už za týden se očekává větší vlna nových pacientů než před měsícem. Současné denní počty nově nakažených sice zatím nejsou tak vysoké jako před několika týdny, ale je to do značné míry dáno nižším počtem testů.

Máme jinou startovní pozici než na přelomu října a listopadu. Část lůžek je plných. Většina v našem kraji je na hranici volných maximálně deseti procent lůžek. K tomu se ještě přidává, že nárůst bude přesně na Vánoce vrcholit. Podle propočtů by měla za sedm dnů přijít ta největší vlna pacientů, kteří budou potřebovat standardní lůžka a za pár dnů poté budou potřeba JIP lůžka,” uvedl Svatopluk Němeček.

Podle někdejšího ministra je naprosto nepřijatelné, aby vláda řešila marginálie typu, zda si člověk může dát kávu nebo pivo u stánku. Jedinou přijatelnou reakcí v této chvíli je razantní odezva. “Vláda by měla využít času mezi vánočními svátky pro úplnou uzávěru – kromě obchodů s potravinami – a prodloužit to třeba do konce prvního lednového týdne, včetně dětí a škol. To by mohlo pomoci,” uvedl exministr, který se v tomto shoduje s šéfem lékařů Milanem Kubkem.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments