
V poslední době se na mnoha příkladech ukazuje, jak rychle se některé věci mohou měnit, aniž bychom si takovou možnost dopředu uvědomovali. Ještě relativně nedávno se zdálo, že ekonomika bude brzy zcela bezhotovostní a že se bude platit výhradně platebními kartami či jejich odvozeninami v mobilech nebo hodinkách.
Je to velký problém
V řadě zemí se teď ale zařadila zpátečka, přičemž jsou to země ze stejného okruhu, jako je Česká republika. Řeč je o Maďarsku a Slovensku, kde byly zavedeny takzvané transakční daně. Jde o poměrně neuvěřitelnou záležitost spočívající v tom, že podniky hradí daň, respektive určitý poplatek, z každé transakce, kterou udělají.
Jakékoliv platby, které firmy na Slovensku dělají, proto spadají pod tuto transakční daň. V případě karetních transakcí je to trochu odlišné. “Platby kartou nejsou zdaňované sazbou daně dle výše platby, ale při používání karet se uplatňuje daň 2 EUR ročně za každou použitou platbu,” uvádí se na webu slovenské Tatra Banky.
Podle tamních podnikatelů je to ale často mnohem horší, než kdyby byl ke každé transakci připočten nějaký malý poplatek, jenž by se stejně schoval do toho, co firmy již dnes hradí karetním společnostem nebo bankám. Pakliže by šlo o nějakou desetinku procenta, mohlo by se to lehce promítnout do celkových cen a vlastně by se nic tak zásadního nestalo.

Může to být také v Česku
“Tohle je ale hrozně udělané. Máme bistro na cyklistické stezce, kam lidé přijedou třeba jen jednou ročně. A co se stane? Dají si tu pivo a párek, takže zaplatí nějakých 6 euro, ale mě z toho 2 eura strhnou za použitou kartu,” říká pro server Mix24.cz, který z obav o prozrazení nechce uvést své jméno.
Také proto už si mnozí podnikatelé na Slovensku neberou servítky a platby kartou zpoplatňují poměrně zásadním způsobem. Někteří chtějí jen přenést náklady na zákazníka, další ale chtějí od platby kartou vyloženě odradit, tudíž ji zpoplatní třeba 10 až 20 eury.
Je tu vidět jednoznačný odpor k novému nařízení a snaha jet si po vlastní ose a neplatit vůbec žádné daně, když na ně stát takovýmto způsobem vyrukoval. Samozřejmě to ale odnese hlavně zákazník. Ten si za platbu kartou buď připlatí nebo mu je rovnou zcela znemožněna.
Čtěte také: Banky začaly lidem rušit účty za názor. Pokud se jí nebudete líbit, jednoduše vás vyhodí a zablokuje karty
Není přitom vyloučeno, že někoho napadne udělat něco podobného také v České republice. Jak vidno, velmi jednoduše by to znamenalo návrat k hotovosti ve velkém.
Foto: Shutterstock