
Většina lidí se domnívá, že když opomene nějakou svou povinnost, případně ji schválně neučiní, tak že se z toho následně nějakým způsobem vymluví. Avšak tento postup obvykle nefunguje. Stát je velmi tvrdý protivník a obvykle vám dá všechno pořádně sežrat, abyste si to jednoduše pamatovali.
Co se to zase děje?
Opravdu velké nepříjemnosti mohou nastat v případě, kdy zapomenete zaplatit koncesionářský poplatek. A to se klidně může stát. Ostatně, jsou hned dva, a to za Českou televizi a Český rozhlas. Je přitom známou věcí, že pokud zapomenete zaplatit za ČT, vůbec se s tím nepáře. Není to o žádné dobrovolnosti. Jednoduše skončíte před soudem a půjdou po vás exekutoři.
Faktem ale je, že lidé obvykle ví, když mají platit za Českou televizi, protože se to dosud řídí podle toho, zda doma televizi mají nebo nikoliv. U rozhlasového poplatku je to ale jiné. Spousta lidí už doma nemá žádné rádio a využívá hudby z telefonu. V takovém případě dle současných pravidel skutečně poplatek platit nemusí.
Jenže ono je to celé ošidné. “Doma jsem neměl rádio, jenže mi přišli na to, že ho mám v autě. A to jsem si vůbec neuvědomil. Pak se podívali, jak dlouho to auto mám, a zjistili, že neplatím celé roky,” říká pro server Mix24.cz pan Rudolf. “No co vám mám povídat, byla z toho polízanice, obrovský nedoplatek a ještě pokuta několik tisíc korun.“

Nebude to příjemné
Poplatek za Český rozhlas se zkrátka vztahuje i na to, když máte rádio ve vozidle. Hodně lidí na to zapomíná, přičemž mohou dostat jako fyzické osoby pokutu do výše 10 tisíc korun.
Čtěte také: V Česku zkrachovala záložna, kam si peníze uložil sám premiér
Jenže pozor. Pakliže byste měli auto třeba na živnost nebo na svou firmu, a neplatili rozhlasový poplatek, může vás to přijít podstatně dráže. Pro právnické osoby je totiž sankce až 150 tisíc korun, což je skutečně horentní částka.
Foto: Shutterstock, zdroje: Integrační Centrum, portal.gov