Zapomenutý pomocník v domácnosti výrazně usnadní úklid a ušetří peníze

Borax je přípravek, který si zaslouží pozornost. Borax je známý také jako boritan sodný nebo tetraboritan sodný. Dá se použít na spoustu věcí, které možná ani nedokážete představit. Podívejme se na to, na co se dá použít v domácnosti.

Čištění nerezových ploch i nerezového nádobí

Na úklid a udržování čistých povrchů je borax jako stvořený. Dokáže také obnovit lesk nerezové oceli. Stačí jej smíchat s pastou z jedlé sody a citronové šťávy a touto směsí vydrhnout nerezové nádobí, nerezové spotřebiče, dřezy i všechny další nerezové plochy. Všechny povrchy z nerezové oceli budou lesklé a jako nové.

Čištění čalounění

Borax můžete využít při čištění čalounění vašich sedacích souprav i čalounění v autě. Jednoduše jej vyčistěte čisticím prostředkem vyrobeným ze směsi boraxu, trochy vody a strouhaného mýdla. Směs čalounění dokonale vyčistí.

Bělení prádla

Pokud máte doma jakékoliv bílé prádlo, oblečení nebo bytový textil, určitě po nějakém čase bojujete s jeho bělostí. I když na látce nejsou žádné skvrny a správně se o ni staráte, postupem času zažloutne nebo zešedne. Bělost můžete tkaninám snadno vrátit pomocí horké vody, do které přidáte borax, strouhané mýdlo a prací prášek. Nechte oblečení v lázni namočený nějakou dobu a pak jej klasicky vyperte v pračce. Budete mít opět krásně bílé prádlo, košile i další textil.

Na škůdce

Borax je také hlavní složkou mnoha insekticidních přípravků. Můžete jej použít i k vytvoření vlastního prostředku proti škůdcům. Stačí jej smíchat s teplou vodou a cukrem či medem. Pak do něj namočte bavlněné kuličky, vytvarujte je a rozmístěte je kolem domu a na místa, kde se hojně vyskytují mravenci. Podobně můžete zlikvidovat i myši. Nasypte borax podél stěn, aby vám nevnikly do domu.

Odstranění plevele

Proti plevelům nemusíte používat chemikálie. Vyrobte si vlastní herbicid. Smíchejte 1,5 šálku boraxu a 10 litrů vody. Aplikujte směs velmi opatrně, abyste nezničili i užitkové a okrasné rostliny. Směs je dost silná.

Podpora růstu ovocných stromů

Pokud použijete borax v malém množství, můžete ho použít i pro podporu růstu a obohacení půdy. Nasypte borax kolem ovocných stromů každé 3 až 4 roky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Offbeatbros.com

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments