Matematik si nedokázal poradit s domácím úkolem své sedmileté dcery. Dokážete ho vyřešit?

Současná doba dává rodičům skutečně zabrat. Z občasných domácích úkolů se stala téměř druhá práce, kdy je dětem drženým doma neustále třeba něco vysvětlovat, v horším případě to za ně rovnou vypracovávat. Málokdo přitom nenarazí na své limity, které se někdy mohou ukázat být nepříjemně nízké. Stalo se to i odbornému asistentovi na Katedře matematických věd na univerzitě v anglickém Bathu. Toho nečekaně prověřil úkol jeho sedmileté dcery, který dostala od své učitelky matematiky.

Vysokoškolský pedagog Kit Yates se tak obrátil se žádostí o pomoc na uživatele sociálních sítí. “Tohle je domácí úkol z matematiky. Může mi někdo pomoct s odpovědí?” ptá se na Twitteru autor knihy Matematika života a smrti. “Skutečně nevím, co jí poradit, aby to měla správně.

Uživatelé sociálních sítí tak začali masově spekulovat o tom, zda má zobrazený polokruh dva pravé úhly nebo nikoliv. Podle zadání je třeba vysvětlit, jak se řešitel dopracuje ke svému výsledku. Autoři komentářů jsou rovněž v úzkých. Nabídli více možností, nikdo si ale netroufl odpovědět jednoznačně.

Situaci využívám jako příležitost promluvit si s dcerou o tom, kdy se dá na zadání odpovědět kladně a kdy záporně v závislosti na tom, jak chápeme pojem úhel. Ale jsem si jistý, že ne každý rodič nebo učitel má čas zaobírat se tím příliš do hloubky,” uvedl otec Kit Yates. “Je to opravdu hluboká a podnětná otázka, kterou by měli rodiče a učitelé využít k rozhovorům o nekonečnu a dalších zajímavých konceptech matematiky.” Dodal také, že úkol, který dostala jeho sedmiletá dcera, použije pro své studenty druhého ročníku matematické univerzity.

Pokud jste z řešení zoufalí jako většina lidí, vězte, že podle klíče nejsou na obrázku žádné pravé úhly. Podle matematika Yatese ale existuje pádný argument, kterým by dokázal obhájit i opak.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments