Zemědělci v Česku rozjeli vlastní obchod. Poloviční ceny a špičková kvalita. Lidl a Kaufland jsou v úzkých

Poslední měsíce se nesou v duchu velkého napětí mezi obchodními řetězci, tuzemskými zemědělci a také zákazníky. Padají obvinění z toho, že zejména obchody zneužily své pozice a v loňském roce přespříliš navyšovaly ceny. Navíc se na řadě příkladů ukazuje, že nám sem stále nevozí prvotřídní kvalitu, kterou prodávají v západních zemích, ale jsou to spíše produkty druhé jakosti.

Tohle muselo přijít

To vše vedlo k tomu, že se tradičně pohodlní Češi konečně zvedli a ve velkém začali nakupovat v sousedních zemích, jako je Polsko nebo Německo. Zjistili totiž, že tamní supermarkety nejsou tak drahé a navíc je v nich často lepší zboží.

V problémech se ale ocitli čeští zemědělci, kteří jsou z jedné strany tlačeny obchodními řetězci k tomu, aby prodávali co možná nejlevněji a na druhé straně jim klesají tržby, protože lidé vyrážejí nakupovat do zahraničí. Mnozí z nich pochopili, že sice mohou neustále žehrat, ale tím stejně nic nezmění. A tak se rozhodli jednat, což v konečném důsledku přináší ovoce i zákazníkům.

Zemědělci v Česku postupně otevírají své obchody a jednoznačně ukazují možný směr dalšího vývoje. Ten by mohl předznamenat vznik velkého tuzemského obchodního řetězce, který by konkuroval dominantním hráčům, jako jsou Kaufland nebo Lidl. Jak skvěle to může fungovat, se totiž můžete vyjet přesvědčit třeba do Hanáckého gruntu, který si založilo zemědělské družstvo Unčovice.

Takto si můžete vybrat a nakoupit v Hanáckém gruntu.

Takový zájem se nečekal

Tato prodejna vznikla nedávno a nepotřebuje prakticky žádnou propagaci. Lidé si o ní jednoduše řeknou. Poví si, že je tam k mání skvělá vepřová pečeně s kostí za stovku nebo krkovice za 110 korun. A že to maso chutná podstatně více než to, které si koupíte v supermarketu a které je přivezené kdoví odkud. Zdejší potraviny jsou vždy čerstvé a navíc skutečně lokální.

Je až překvapivé, jak moc dobře to tady funguje. Lidé se sem sjíždějí i s poměrně velké vzdálenosti, třeba dvaceti kilometrů, ale i více. “Jedu sem sice půl hodiny, ale ta kvalita a cena mi za to stojí. Takové maso jsem předtím nesehnala a i další výrobky jsou fantastické,” říká paní Lucie při své návštěvě obchodu. “Musím říct, že po tom, co jsem to tu vyzkoušela, už mi standardní velkoprodukce z řetězců nechutná.

Hanácký grunt neprodává pouze produkci vlastního družstva, ale doplňuje ji i o další. Nakoupíte tu proto nejen masné výrobky či uzeniny, ale také mléčné produkty, zeleninu, ovoce, mouku a mnohem více. Že se tu trefují do představ zákazníků, o tom nejlépe svědčí dosavadní hodnocení na platformě Google. Hodnotící se vzácně shodují a dosud dávají maximální možné body.

Foto: Shutterstock, zdroje: vlastní návštěva, Litovel, Zemědělské družstvo Unčovice

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

27 názorů k článku “Zemědělci v Česku rozjeli vlastní obchod. Poloviční ceny a špičková kvalita. Lidl a Kaufland jsou v úzkých

  1. No,konečně je to napadlo!!!!!!!!!Ale na druhou stranu to bude mít jen lokální dopad!!!!!!!!

  2. Je to lež, byli jsme tam a naše představy o farmářském obchůdků se rozplynuly hned když jsme viděli zboží od olmy a dalších Babišovo podniků

  3. Do Unčovice je to dost z ruky.Ale je to od nich chvalitebné.Domnivam se, že už s tím měli začít už dávno.🥰👍👍🤔🤔

  4. Jen tak dál,ať otevřou co nejvíce českých obchodů a supermarkety to budou moci zavřít,jejich nenasytnost je hrozná,o kvalitě ani nemluvě.

  5. Ještě v roce 2001 jsem měla vlastní obchod maso-uzeniny a další koloniální zboží, ale co mi otevřeli za zády Tesco, šlo to s mým obchůdkem z kopce. Prvním rokem s konkurencí za zády šly mé tržby o 50% dolů, následující rok o další polovinu. Už to nešlo udržet při mém odběru energie (mrazáky a chlaďáky), musela jsem skončit a to opravdu nerada. Vím, jak se v tehdejší době rozmachu velkých řetězců chovali zákazníci. Teď už mám před důchodem a znovu otvírat nebudu, ale rozhodně raději si přijdu nakoupit mimo řetězec a pro čerstvé, vypěstované i vychované od našich zemědělců. Držím moc palce, aby to zemědělci a prodejci ustáli a naše i menší obchody se opět vrátily do ulic měst i vesnic.

  6. Na tomto principu byly založeny družstevní prodejny, družstevní mlékárny i jatka. Já osobně si přeji, ať je jich více a houšť. Myslím, že s těmi teoriemi o ” neviditelné ruce trhu” to není až tak pravda.

  7. Jen ať se toho nebojí a nenechají v tom jeden obchod, lidi si rychle zvyknou na lepší kvalitu, kéž by něco takového otevřeli u nás,ze supermarketů v česku se mi chce blít!!

  8. Lidl a kaufland jsou schopni v pohode jit na nekolik let do minusu (a s částí zbozi i nekolik desitek let), jen, aby polozili konkurenci. Vyuzivaji tez dotace od .eu. Zemedelci budou muset vytvorit druzstva spoluvlastnikuu, kde kazdy zakaznik bude spoluvlastnikem druzstva (, ci as, sro, klubu, sdruzeni a pod), aby to ustáli.

  9. Velmi rozumně rozhodnutí,jen by bylo třeba zbavit se Solárních panelů pokrývající velkou rozlohu ÚRODNÉ PŮDY!!!

  10. Vždycky se najdou nespokojenci. Raději produkty od farmářů než přebaly ze světa.

  11. Už podľa obalov vidíte že je to lož. Ak by to bol predaj priamo od lokálnych farmárov, tak by boli výrobky nebalené. Takýto typ balenia vyžaduje “reťazcovú logistiku”. Takže, ak chcete naozaj od farmárov, dojdite si priamo k farmárom.

  12. Tak pořad o tom, že stejné problémy měli zemědělci v Německu a vyřešili je stejně jsem viděl již před 25 lety a pravda, čekal jsem, že to sem přijde dřív. Ale i tak bohudík za to a jen houšť. A hlavně, aby to docvaklo všem zemědělcům po celé republice, ve všech regionech.

  13. To je super!!!!! A nasel by se nejaky retezec v okoli Ostravy???
    Mam namysli Maso,mlecne vyrobky,zeleninu a pecivo.Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *