Zmrzlinu v Chorvatsku už si nedáte. Tohle už vážně přehnali, chuť vás okamžitě přejde

Pokud by se vás někdo zeptal, co si jako první spojíte s Chorvatskem, pravděpodobně by odpověď mnohých byla moře. Ovšem v těsném závěsu by se pravděpodobně držela také zmrzlina, protože ta je s dovolenou na Jadranu nerozlučně spjata. Kdo by si tu a tam nedopřál sladké chladivé osvěžení, obzvlášť když je v této zemi tak vyhlášené.

Využívají situace

Chorvati to pochopitelně dobře vědí a mají pocit, že to poslední, co si lidé na dovolené odepřou, je právě tohle mlsání, obzvlášť když na vás vykukuje doslova z každého rohu. Jako s jinými službami, také v tomto případě proto většina chorvatských prodejců zmrzliny zkusila napálit ceny.

Někde už to přitom hraničí s nehorázností. Běžnou cenou za jeden kopeček zmrzliny je dnes dvě až dvě a půl eura (50 až 60 Kč), ovšem to platí o méně frekventovaných stáncích se zmrzlinou. Na přímořských promenádách v letoviscích zaplatíte o poznání více.

Ve Splitu jsme za kopeček zmrzliny platili tři a půl eura, což je přibližně 85 korun. Každý z nás si dal dva, a jelikož jsme čtyři, tak to bylo dohromady 28 euro,” vypočítává pan Vratislav, na kolik přijde zmrzlina celou rodinu. “Zmrzlinář párkrát hrábnul do kádí, skoro nic mu neubylo, ale my byli o 700 korun lehčí.

Foto: Shutterstock

Kdo si to má dovolit?

Ve výpočtech ostatně můžeme ještě pokračovat. Pokud vezmeme, že průměrná rodina vyrazí do Chorvatska na dvoutýdenní dovolenou a bude si chtít zmrzlinu dopřát každý den, vydá za ni za tuto dobu téměř 10 tisíc korun.

Asi proto příliš nepřekvapí, že Češi se pokoušejí konzumaci této pochoutky co možná nejvíce omezit, jinak by se totiž nedoplatili. Jde přitom jen o jednu malou část výdajů. Poznáte podle ní ale to, jak moc se v zemi zdražovalo.

Čtěte také: Chorvaté se omlouvají: Chtěli jsme vás oškubat, ale nevyšlo to. Prosíme přijeďte

A teď si vezměte, že ještě budete chtít navštěvovat restaurace, občas se zastavit v kavárně na kávu nebo si dát na pláži pivo. To všechno je v Chorvatsku velmi drahé, a pakliže si budete dovolenou užívat, hodně se vám to prodraží. Není tedy divu, že stále více lidí dává zemi vale a míří na all inclusive dovolené, kde si mohou dopřávat, co hrdlo ráčí, aniž by je to finančně zruinovalo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

18 názorů k článku “Zmrzlinu v Chorvatsku už si nedáte. Tohle už vážně přehnali, chuť vás okamžitě přejde

  1. Přesně tak,my byli s rodinou ,teď na Lošij,Cres s zmrzlina stála všude 2 eura a byla obrovská,vždyť i u nás zaplatíte 35-50 kč za pidi kopeček.

  2. Proč bych si ji tam neměl dát? Klidně dám, pokud bych tam někdy jel. Ale už dávno jsem přišel na to, že volný čas je lepší trávit v ČR, a je mi moc líto, že jeden lidský život je příliš krátký na to, aby člověk poznal všechny krásy naší země, pokud musí i pracovat.

  3. Účelem podobných webů není pravdivě informovat, ale přimět ke kliknutí, a vydělat na reklamě. To skončí, až se významnější část čtenářů rozhodne používat prostředky, které jim umožní při čtení reklamu nevidět, nebo aspoň nevnímat. Chápu, že vydavatel musí vydělávat, ale pokud na to jde přes agresivní reklamu a dezinformace, tak má u mě v tomhle smyslu utrum, jako třeba právě tenhle odpad.
    Naopak existují weby, které na to jdou seriózní cestou, a ty klidně a rád podporuji nejen tím, že reklamy na nich nevypínám.

  4. Pan Vratislav je asi peknej hnup. Pred 4 dny jsem si daval v centru Splitu zmrzlinu za 2 eura “kopecek”. Ale kopecek vypadal tak, ze mi dal do kornoutu 3 kopecky. Takze cena srovnatelna s CR.

  5. Ve StariGradu na ostrově Hvar 3x2kopecky super zmrzliny za 6 euro. Neměla chybu. Ani jinak tam nebylo zase tak moc draho. Najedli jsme se ve 4 za 5o euro a to jsme na sobě o dovolené nešetřili. Takže v klidu!!!

  6. Co máte pořád s tou dobrou zmrzlinou v Chorvatsku, je to hnus,který má stejné příchutě jen udělení asi 30odstínů barev. Do Chorvatska jezdím 26let, ale zmrzlina fakt levný aušus který se nedá srovnat se zmrzlinou u nás v čr a jinde ve světě.
    To jediné z mála v HR nemusíme celá rodina. I když se začinaji pomalu i v Hr objevovat kvalitní zmrzliny, Cena lepší zmrzliny-standart čr 3eura za asi kopeček a půl v ČR.
    Pozor i v supermarketech se zvedla cena od 1.7.všeho. Sami Chorvaté kteří se neživý turismem , mají ztrach vlézt do obchodů,mají půst 3 měsíce a čekají až odjedou turisté a mohou si jit nakupovat. S těch důchodů prý by to vypadalo tak jen listí s olivovým olejem🤣🤣🤣

    V restauracích většinou nezkušení brigádnici placení minimálně,obsluha z 90%katastrova,ale ocekávaji slušné dýško. A když jim ho dáte tak nejsou schopni pořádně ani poděkovat a rozločit se z hostem-mají ho na háku,však dojdou jiní🤣🤣🤣.
    Mentalita mladších ročníků katastrofa,ti staří a pohostiní chorovati bohužel vymirají a už to nebude nikdy ono.
    Pozor !!! ještě na jejich specialitu smažené girice loví do čeřenů je např.v Šibeniku u výpustí kanálů z města ,tam si jich nejvíce drží,po vytazení žeřenu z vody vyhodí pár tampónů a toaletníno papíru zbytek propadne okama sítě a zbytek mají rýbičky už v dříšku-pak s tím do 50 litrových a šup s tím do restaurace-kde se nadržení hosté nemohou této speciality nabažit.🤣🤣byl jsem svědkem tohotoúspěšného rybolovu.
    Jediné co nás stále fascinuje je moře,ale nesmíte se potkat s Chorvatem 🤣🤣.
    I když i to bývá hodně znečištěné po vypoštení výkalů z lodí.
    Ale kdo si tu chce užít dovču,musí přivřít oko a pak je tu super.🤣🤣🤣

    .

  7. To by jste se divil,letos na korčule zmrzlina za nádherných 4 eura+kornout za 0,5e . Ve studenaci v mrazáku nanuk za 3,5e ,v Gradaci u stánku na hlavní promenade za 1,5e + bonus český kopecek. Zrušte ty automatické reklami co vyskakují každých 30vterin je to otravné a nasiraci . Šmejdi pomlouvaci na mix24.

  8. Na Lipně v ČR stojí kopeček zmrzliny přes 80 Kč. Nevidím důvod tvrdit, že v Chorvatsku je draze. Dojeďte na Lipno, dejte si tam co chcete a uvidíte jak se ceny v ČR mají.

  9. Futurama u Poreče, v jednom stánku na promenádě u moře 1,85 Eur a ve druhém kopeček za 2 Eura.

  10. Bludy rádoby novináře Kulhanka, už několikrát jsem se tě ptal, jestli jsi byl vůbec někdy v Chorvatsku… Cena zmrzliny se pohybuje od 2 eur po 3-4 eur, vždy ty troubo záleží na letovisku, je logické, že na splitske nebo dubrovnicke riviéře bude zmrzlina vždy dražší, stejně jako u nás třeba na Václavaku. A kdyby jsi někdy byl v Chorvatsku a dal si zmrzlinu, tak zjistíš, že se v žádném případě nejedná o nějaký kopeček, tak jako u nás, kterou ještě 10x oskrabou o nádobu, v Chorvatsku je zmrzlina úplně někde jinde a o nějakém kopečku se tady ani nemůže mluvit.. Tak už se vzpamatuj a raději piš třeba o pampeliškach.

  11. Tak se omezte a kupte jen dětem, nebo si kupte v supermarketu nanuky. Že tam je draho jste věděl už před příjezdem, ne? Nebo jste objevili Ameriku.? Leťte si raději na all inclusive, kde jsou děcka za nižší cenu a kde je to i se zmrzkou. Jenom musíte počítat s tím, že ty zmrzky zdarma nejsou žádná kvalita. Jestli Vás baví štrapat se do Chorvatska 12 a více hodin je to otázka Vaší volby. A furt si nestěžujte, ceny jsou a budou vždy otázkou poptávky.

  12. Když je Vráťa hňup a nekouká na ceny…. A ještě tomu nevěřím.. Pač my neviděli dražší než 3eura

  13. Stačilo zajít v Pule do Kauflandu a mít za 4 eura ve vaničce, bez salmonely 1,6 litrů. Takto jsem tam 8 dní přežil já. Vanička vydržela tři dny a bylo jí hodně.

  14. V Umagu jsem dal 2 eura za kopeček zmrzky, den předtím na jihu v Gradacu 1,5 eur za tři kopečky. Tamtéž potraviny v malém (předpokládám dražším než místní supermarket) levnější, nebo stejné jak u nás v Tesco či Hypernova. Na Istrii o poznání výše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *