Chtějí zrušit auta a silnice v Česku. Jezdit máme už jen na cyklo kole. Dobré vědět

Ukazuje se, že máme opravdu velký problém. Velmi nenápadně se v tuzemsku rozšířila radikální organizace s názvem Poslední generace. Ta teď vystrkuje růžky v mnoha zemích Evropy a dělá velké potíže celé společnosti. Jde skutečně o ty největší radikály, kteří neváhají lepit se k silnicím a dalšími bláznivými způsoby bránit automobilové dopravě, kterou považují v konečném důsledku za nepřijatelnou.

Dostali nápad

Dopravní agenda je přitom pouze jednou z mnoha, na kterou se zaměřují, v současnosti je ale nejviditelnější. Tato skupina jinak obecně prosazuje takzvaný nerůst. Tedy popření základních ekonomických pouček a žití de facto v komunistickém uspořádání, kdy lidé budou mít základní nepodmíněný příjem a nikdo si nebude smět vydělat více než desetinásobek této částky. Ano, něco takového jsme tu už měli.

Nejvíce se Poslední generaci daří aktuálně prosazovat právě v dopravě, kde blokuje kdeco nejen v Berlíně, ale třeba i v Praze. Podívejme se tedy, čeho by v této oblasti ráda dosáhla. Je to totiž opravdu zajímavé čtení.

Předně by měl být zaveden přídělový systém na pohonné hmoty. Na osobu byste nesměli natankovat více než 500 litrů benzinu nebo nafty na rok. To je přibližně deset nádrží. Ale pozor, to je pouze přechodné opatření. Během pěti let už dostanete čistou nulu, tedy nenatankujete. Osobní vozidlo vám tak bude k ničemu.

S tím pochopitelně souvisí i to, že nebude potřeba tolik silnic a dálnic. Nejde ale o to, že by se nové neměly stavět. Je tu zcela revoluční nápad: budeme bourat ty už postavené. Každý rok se také má nuceně snížit provoz kamionové dopravy o dvacet procent.

Foto: Shutterstock

Létání jen minimálně

Pokud se ptáte, čím osobní dopravu nahradíme, potom se má stavět především na rozvoji cyklostezek, kde se lidé budou prohánět na svých kolech. Delší vzdálenosti potom mohou překonávat pomocí místní a dálkové dopravy. Ty mají být bezplatné.

Výrazně se bude muset omezit také létání, s čímž souvisí to, že se zruší většina letišť. Každý člověk bude mít nárok pouze na jeden zpáteční let za rok. Za pět let se potom počítá s tím, že nárok bude snížen na jeden let za tři roky.

Vše pochopitelně ve jménu nerůstu a záchrany klimatu. Tak co říkáte, nebyl by to krásný svět? Napište nám, zda by se vám něco takového líbilo nebo zda byste raději zůstali při stávajícím uspořádání.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Chtějí zrušit auta a silnice v Česku. Jezdit máme už jen na cyklo kole. Dobré vědět

  1. To si vymyslel Helge Peukert, což je evidentně psychicky narušený člověk. Naštěstí už v Německu policie začala proti těm ekoteroristům zasahovat a podle mě je jen otázkou času, než bude tato organizace označena za teroristickou a bude zakázána. Stejně tak si myslím, že brzy dojde k radikálnímu zvýšení trestů za vandalismus a až tito exoti skončí exemplárně na 10 let v kriminále a s milionovými pokutami, tak bude klid.

  2. Krásný svět pro koho?Jen pro elity?To už zkoušely v historii jiní narciste a vždycky skončili špatně, ostatní si chtějí také urvat ze života kousek..

  3. Ale tak jako za mě v pohodě, nepotřebuji nutně do auta tankovat naftu.
    Parní pohon není nijak složitý, stačí nějaký vysokotlaký kotel s ohništěm, voda a něco na zátop, klidně odpad.
    Dva písty na kola a vedení páry.
    Ale pak by dosáhli pravého opaku, bych měl tak na kilometr jednu tunu CO2, to by byla krásná uhlíková stopa 😀

    Někde jsem četl že ti to ekoteroristi chtějí zakázat i výrobu elektřiny, takže budeme svítit loučemi a místo elektrických čerpadel budeme mít doma ohniště všichni, i ti co bydlí v panelácích.

    A vlastně když nebude elektřina, tak nebude potřeba zaměstnávat třeba dvě miliardy lidí, ti půjdou dožít do lesa.
    Obsadí se zase vesnice a lidé si budou pěstovat svou zeleninu.
    Nadnárodní společnosti se stáhnou z okolních států, propustí několik stovek milionů lidí.
    No bude to jednou krása, tato nádherná pohádka, ale kdo jí natočí, Tak to opravdu nevím.

    Krásný den všem lidem kteří myslí pozitivně a ne ekoteroristicky .

  4. Mě by to nevadilo. Auto nemám,cestují hromadnou nebo vlakem či autobusem. Letěla jsem pouze jednou. Takže za mě normální.

  5. Ekoteroristické organizace, které otravují lidem život v západních zemích nevznikly spontánně na popud nějakých nadšenců. Takhle to nefunguje. Za nimi někdo stojí a financuje je. Bez toho by koordinovaně neprudily na více místech po světě. Ti v pozadí budou velmi bohatí a mocní a ty organizace slouží jejich zájmům, které moc čisté nebudou. Na to se můžete spolehnout. Divím se, že po tom kdo se skrývá v pozadí se nikdo nepídí. Zajímat by to mělo hlavně novináře.

  6. Co je na tom jako radikálního? Planeta je omezená. S nekonečnem životů, s nekonečnem surovin a nekonečným množstvím pohonných hmot jsme operovali na mateřské škole. Na základní škole už jsme věděli, že nic takového není možné. Na střední už jsme pochopili že naše spotřeba má negativní vliv na celé životní prostředí. A to bylo před 30 lety… On si snad pořád někdo dospělý myslí, že nekonečno surovin je možné?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *