Ukazuje se, že máme opravdu velký problém. Velmi nenápadně se v tuzemsku rozšířila radikální organizace s názvem Poslední generace. Ta teď vystrkuje růžky v mnoha zemích Evropy a dělá velké potíže celé společnosti. Jde skutečně o ty největší radikály, kteří neváhají lepit se k silnicím a dalšími bláznivými způsoby bránit automobilové dopravě, kterou považují v konečném důsledku za nepřijatelnou.
Dostali nápad
Dopravní agenda je přitom pouze jednou z mnoha, na kterou se zaměřují, v současnosti je ale nejviditelnější. Tato skupina jinak obecně prosazuje takzvaný nerůst. Tedy popření základních ekonomických pouček a žití de facto v komunistickém uspořádání, kdy lidé budou mít základní nepodmíněný příjem a nikdo si nebude smět vydělat více než desetinásobek této částky. Ano, něco takového jsme tu už měli.
Nejvíce se Poslední generaci daří aktuálně prosazovat právě v dopravě, kde blokuje kdeco nejen v Berlíně, ale třeba i v Praze. Podívejme se tedy, čeho by v této oblasti ráda dosáhla. Je to totiž opravdu zajímavé čtení.
Předně by měl být zaveden přídělový systém na pohonné hmoty. Na osobu byste nesměli natankovat více než 500 litrů benzinu nebo nafty na rok. To je přibližně deset nádrží. Ale pozor, to je pouze přechodné opatření. Během pěti let už dostanete čistou nulu, tedy nenatankujete. Osobní vozidlo vám tak bude k ničemu.
S tím pochopitelně souvisí i to, že nebude potřeba tolik silnic a dálnic. Nejde ale o to, že by se nové neměly stavět. Je tu zcela revoluční nápad: budeme bourat ty už postavené. Každý rok se také má nuceně snížit provoz kamionové dopravy o dvacet procent.

Létání jen minimálně
Pokud se ptáte, čím osobní dopravu nahradíme, potom se má stavět především na rozvoji cyklostezek, kde se lidé budou prohánět na svých kolech. Delší vzdálenosti potom mohou překonávat pomocí místní a dálkové dopravy. Ty mají být bezplatné.
Výrazně se bude muset omezit také létání, s čímž souvisí to, že se zruší většina letišť. Každý člověk bude mít nárok pouze na jeden zpáteční let za rok. Za pět let se potom počítá s tím, že nárok bude snížen na jeden let za tři roky.
Vše pochopitelně ve jménu nerůstu a záchrany klimatu. Tak co říkáte, nebyl by to krásný svět? Napište nám, zda by se vám něco takového líbilo nebo zda byste raději zůstali při stávajícím uspořádání.
Foto: Shutterstock