Plynové kotle v Česku končí. Už je stanoven termín, to tedy není dobré

Poté, co Německo oznámilo zákaz instalace nových plynových kotlů od příštího roku, bylo jen otázkou času, kdy se tohoto tématu chopí Evropská unie jako celek. Netrvalo to vůbec dlouho a už je to tady.

Bylo to rychlé

Dá se říct, že české domácnosti si v otázce energetiky rozhodně neodpočinou. Zatímco v loňském roce čelily bezprecedentnímu nárůstu cen elektřiny a plynu, což se nějak podařilo vyřešit, byť není jasné, zda se tento problém znovu neobjeví, v příštích letech se budou muset vážně zaobírat otázkou, čím topit.

Zatímco ještě před dvěma lety se s plynovými kotly počítalo na hodně dlouho dopředu a na ty kondenzační se ve velkém rozdávaly dotace, dnes už jsou považovány za zařízení patřící minulosti.

Návrh Evropské komise je koncipován trochu jinak než ten německý, avšak povede k obdobným výsledkům. Zatímco Němci nařídili, že 60 % energie k vytápění musí být získáváno z obnovitelných zdrojů, čehož v podstatě nelze docílit bez tepelného čerpadla, v EU má být dáno, že kotle či jiná zařízení musí mít povinnou účinnost ve výši 115 %.

V reálu to znamená, že současné plynové kotle už jsou pasé, protože mají účinnost kolem 86 %. Požadované účinnosti totiž nemohou dosáhnout, a tak by se od roku 2029 měly přestat prodávat a instalovat. Nahradit by je měla nejrůznější hybridní zařízení vybavená tepelným čerpadlem nebo solárními panely.

Foto: Shutterstock

Těžko splnitelné

Ačkoliv využití plynu není vyloženě zakázáno, bylo by to maximálně jako doplňkový zdroj tepla v rámci hybridního systému. A každý pochopitelně ví, že něco takového se stejně instalovat nevyplatí, a tak se půjde rovnou cestou tepelných čerpadel.

To však v poměrně krátkém období bude znamenat obrovskou potřebu těchto zařízení. Mluví se o desítkách milionů kusů. Podle odborníků je něco takového nemyslitelné. Čerpadla se nebudou stíhat vyrábět ani instalovat, nehledě na to, že jejich ceny rapidně porostou.

Zkušenost však říká, že na možnosti realizace se úředníci Evropské unie příliš neptají a rovnou své plány prosazují. Vedle zákazu spalovacích motorů a povinných rekonstrukcí budov tu tak máme další nařízení či zákaz, který může způsobit velké problémy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments