Jeden let letadlem za tři roky. Čeká nás velké omezení, cestovat se bude hlavně po Česku

Letecká doprava je jedním z největších výdobytků lidstva. Po jejím masovém zavedení se svět jakoby zmenšil a každičký jeho kout je dosažitelný doslova do několika hodin. Jistě, do Austrálie poletíte třeba i jeden celý den, ale můžete tak učinit kdykoliv. Stačí vám k tomu jen pár kliknutí a zaplacení relativně rozumné částky.

Letadel už bylo dost

Jenže letecká doprava se ocitla v hledáčku ochránců životního prostředí, respektive aktivistů. Těm se nelíbí, že zanechává velkou uhlíkovou stopu a stává se jedním z hlavních bodů jejich poměrně drastických plánů.

Organizace Poslední generace, které se teď dostává velkého sluchu, mimo jiné i kvůli akcím, které pořádá v České republice a Německu, má ohledně této záležitosti jasno. Lety by se měly postupně utlumovat až by skončily téměř úplně. Jaký je tedy jejich jízdní řád?

Jako první by se měly zavést limity na lety, které mohou obyčejní lidé absolvovat. Nejprve by šlo o jeden zpáteční let za rok. Mohli byste si tedy ještě teoreticky zaletět na letní dovolenou, ale pak už nikam. Za pět let by se tento režim měl ještě zpřísnit. Povolen by tak měl být pouze jeden let za tři roky.

Foto: Shutterstock

Žádné krátké či dlouhé trasy

Z toho logicky pramení, že by se také uzavřela většina letišť a zůstalo by jen několik těch nejdůležitějších. Pokud jde o nějaké lety v businessové nebo první třídě, tak ty by nepřicházely v úvahu. Nic takového.

Zároveň by nakonec došlo k zákazu všech letů na krátkých i dlouhých trasách. Nesmělo by se létat na trasách do tisíce kilometrů, tam je to prý zbytečné a dá se cestovat třeba vlakem a zároveň na trasách nad tři tisíce kilometrů. To už je zase příliš daleko a je zhýralost létat na jiné kontinenty. Zakázat by se měly také všechny nízkonákladové letecké společnosti, které letenky prodávají příliš levně a vybízejí tak k cestování ve větší míře.

Také si myslíte, že jsou podobná opatření na místě, nebo byste raději dále létali bez omezení?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments