Máte byt nebo dům? To není dobře. Budete platit jako mourovatí

V České republice dochází ke změně podmínek, které zde platily dlouhodobě a na které se lidé mohli také spolehnout. Jednou z těchto věcí byla určitá bonifikace vlastnického bydlení, a to mimo jiné v podobě nejrůznější odpočtů za splátky hypoték, nulové daně z převodu nebo třeba velmi nízké daně z nemovitosti.

Nepochopení situace

Ačkoliv někteří tvrdili, že na vlastnické bydlení přeci neexistuje žádný zákonný nárok a není důvod, aby ho lidé vyžadovali, stát zde ve skutečnosti velmi správně sledoval určitou linku, která se zde dlouhodobě vytvářela. V Česku není příliš zvykem spořit si na důchod a lidé se potom spoléhají na státní penze.

Ovšem právě vlastní nemovitost je určitou formou zajištění na důchod. Přinejmenším pak lidé mají kde bydlet a nečelí nejistotě nájmu. Pravdou totiž také je, že nájemní trh v tuzemsku stále není příliš vyspělý a nájemníky kdovíjak nechrání. Často je v rukou jednotlivců, kteří si pořídili několik investičních bytů a jejichž záměry se mohou rychle měnit.

Až osmdesát procent Čechů proto bydlí ve vlastním. Tomu právě odpovídala i nízká daň z nemovitosti, která pro ně nepředstavovala velkou zátěž. Na rozdíl od zahraničí tu totiž vlastnictví nemovitosti není znakem nějakého velkého bohatství, jako spíše právě snahou zajistit se do budoucna.

Foto: Shutterstock

Nebezpečné nápady

Přesto však teď stát vyslyšel volání určitých skupin, aby daň z nemovitost zvedl. Podle dostupných údajů stoupne přibližně na dvojnásobek současného stavu. Přitom není vyloučeno, ž že v dalších letech neporoste ještě výše.

To podporují i někteří experti. Například ekonom Ondřej Jonáš by daň z nemovitosti navýšil klidně na dvacetinásobek, a to podle vzoru západních zemí. Jenže to je podle všeho velké nepochopení místních podmínek.

Z pojistky na stáří by se v takovém případě rychle stala velká zátěž. Jak by si mohli například důchodci s vlastním bytem platit třeba i deset nebo ještě více tisíc korun ročně za svou nemovitost? Ačkoliv může mít jejich byt hodnotu osm milionů korun, oni v něm primárně bydlí a žít musí ze své penze.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments