V Česku se má zavést 4denní pracovní týden. Lidé už více pracovat nezvládají

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se vlastně pracuje pět dní v týdnu a dva dny jsou volné? Proč tomu není třeba obráceně nebo proč to není vyváženější? Vždyť v práci trávíme opravdu hodně času. Za týden je to při plném úvazku minimálně 40 hodin za týden. To je obvykle více, než kolik si vyhradíme na naše nejbližší.

Bude to vyváženější

Ostatně, už nějakou dobu se mluví o tom, že by měl být zaveden 4denní pracovní týden namísto současného pětidenního. Jeden den volna navíc by výrazně přispěl k vyvážení pracovního a osobního života. A kdo ví, třeba by lidé díky němu byli výrazně spokojenější než dnes.

Europoslanec Mikuláš Peksa teď na Twitteru celou problematiku rozebral a nabídl argumenty pro tento krok. Nutno podotknout, že jsou poměrně pádné a vychází z nich, že na Čechy je zkrátka práce pět dní v týdnu příliš a že jejich výkonnost pak stejně klesá. Možná by za čtyři dny odvedli více práce než za současných pět.

Studie ukazují, že zavedení čtyřdenního pracovního týdne nemusí negativně ovlivnit produktivitu a může snížit náklady na absenci zaměstnanců,” uvedl. “Zavedení čtyřdenního pracovního týdne pomáhá vyrovnat pracovní a osobní život zaměstnanců a snižuje stres spojený s pracovním vytížením.

Foto: Shutterstock

Více pracovních míst

Možná to pociťujete i na sobě. Po víkendu jdete do práce nabití energií a v prvních dnech tomu dáváte všechno. Ne nadarmo se říká, že pondělí a úterý jsou dny, kdy se vykoná nejvíce práce. Ve středu už se to ale začíná utlumovat, čtvrtek je slabší a v pátek už si to lidé v práci většinou jen odsedí v očekávání víkendu.

Takový čtyřdenní pracovní týden má ale i jiné výhody. V době, kdy řadu věcí zřejmě již brzy přeberou roboti, by mohl zajistit stále vysokou zaměstnanost. Jednoduše by bylo potřeba více lidí, kteří budou pracovat kratší dobu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

17 názorů k článku “V Česku se má zavést 4denní pracovní týden. Lidé už více pracovat nezvládají

  1. Pexa je pablb bez zkušeností. Ve výrobě panují normo minuty neboli kolik práce je potřeba udělat za minutu, ne za hodinu, nebo den. Výrobní firmy co půl rok dělají audit, jak ušetřit sekundy při výrobě a tydýt Pexa by rád zrušil den v týdnu. Neví, o čem mluví.

    1. Pexa se nadále oddává bláznivým radovánkám na základě iniciativního blbnutí na kvadrát. Kdo volil ve volbách tyto nýmandy typu Peksy, Bartoše či Michálka ?

  2. Mě moje práce baví a chodím si tam odpočinout od práce na zahradě a na baráku. Takže nesouhlasím 🙂

  3. Zkrácený pracovní týden měl náplánovan už minulý režim na devátou pětiletku po roce 1990 v rámci uvolňování normalizačních poměrů. Komunisté uvažovali buď o čtyřdenním pracovním cyklu při zachování osmi hodinové pracovní doby anebo by se do práce pořád chodilo pět dní v týdnu, ale jen na šest hodin. Devátá pětiletka měla lidem umožnit i drobné podnikání, větší možnosti cestovat a to i do kapitalistické ciziny. Mělo se lidem radikálně přidávat na platech. Taky se připravovaly smlouvy se západními státy o dodávkách nedostatkového zboží do ČSSR ze západu. Západ totiž byl na konci 80 let ve velkým srabu, na hranici velké recese a tak byl ochoten zmírnit ekonomické sankce vůči ČSSR, protože nutně potřeboval nové trhy. To opravdu nejsou výmysly. V jednom interview o tom mluvil i tehdejší generální tajemník KSČ Miloš Jakeš a potvrdil mně to i můj příbuzný, který v 80 letech byl předsedou závodní rady státního podniku a jezdil na sjezdy KSČ, kde se plánovaly pětiletky. Dále už to známe. Přišel v 89 roce převrat a všechno šlo rovnou do řiti. Teď jsme pracovní provincie (kolonie) s levnou pracovní silou, hlavně pro Německo.

  4. Vždyť jo, lidé můžou chodit třeba jenom jeden den v týdnu do práce, ale pak ať si nestěžuji že dostanou jen pár korun za měsíc k výplatě.
    Jinak můj pracovní týden má sedm dní :0
    Jo A zaměstnavatel by byl velmi rád kdybych jezdil 20 hodin denně, že prý si víc vydělám, ale spíš to myslí tak že víc by si vydělal on 😀

  5. Daleko lepší by bylo zkrátit dobu práce na třeba 6 hodin.Prace je smysl života.Ale ne přepracovanost.Pokud bude jeden den navíc budou se lidi nudit a to přináší akorát bordel a kriminalitu.

  6. Z mého pohledu by to bylo méně odpracovaných hodin v měsíci a tím i menší mzda. Nepřichází v úvahu.

  7. Dobrý den
    Dělám sice 6 hod.
    Ale souhlasím protože jsem ještě mladá a nechci čas trávit jenom v práci. Chci taky si užívat s mojí rodinou s mými nejbližšími někam jezdit na výlety atd… Ne jenom o víkendu
    Kdy ani nevíme jestli vůbec pojedeme.
    Pak se to všechno nedá ani stíhat 2 dny vždycky strašně moc utečou

  8. Nejlepší pro lidí v Česku abych ne pracovali vůbec, hlavne stat abych im platil velké výplaty bez práci.

  9. Taktéž nesouhlasím,ale je pravda že by více pomohla zkrácená pracovní doba, nežli třídenní volno.

  10. Na jednu stranu chtějí zrušit některé svátky že se odvádí málo daní a teď chtějí přidat 56 dní volna. Má to ten navrhovatel v hlavě srovnané nebo si dělá z národa pr…..

  11. Drábkovský podnikatelsko-pracovní dril resp. robota v moderní podobě, která prokazatelně působí jako debilizátor, pauperizuje českou společnost a snižuje intelekt resp. mentální výkonnost národa. Nadnárodní společnosti za nadšeného souhlasu našich polistopadových vlád učinily z ČR jednu velkou manufakturu, kde lidé dřou jako mezci u výrobních pásů a hlavně mentálně strádají, za několik let je jejich inteligence takto snížena o dost procentních bodů, někdy až o dvacet procent. Bezduché a tupé dříče bez možnosti se právně či mentálně bránit potřebují naši budovatelé polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *