V Česku se má zavést 4denní pracovní týden. Lidé už více pracovat nezvládají

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se vlastně pracuje pět dní v týdnu a dva dny jsou volné? Proč tomu není třeba obráceně nebo proč to není vyváženější? Vždyť v práci trávíme opravdu hodně času. Za týden je to při plném úvazku minimálně 40 hodin za týden. To je obvykle více, než kolik si vyhradíme na naše nejbližší.

Bude to vyváženější

Ostatně, už nějakou dobu se mluví o tom, že by měl být zaveden 4denní pracovní týden namísto současného pětidenního. Jeden den volna navíc by výrazně přispěl k vyvážení pracovního a osobního života. A kdo ví, třeba by lidé díky němu byli výrazně spokojenější než dnes.

Europoslanec Mikuláš Peksa teď na Twitteru celou problematiku rozebral a nabídl argumenty pro tento krok. Nutno podotknout, že jsou poměrně pádné a vychází z nich, že na Čechy je zkrátka práce pět dní v týdnu příliš a že jejich výkonnost pak stejně klesá. Možná by za čtyři dny odvedli více práce než za současných pět.

Studie ukazují, že zavedení čtyřdenního pracovního týdne nemusí negativně ovlivnit produktivitu a může snížit náklady na absenci zaměstnanců,” uvedl. “Zavedení čtyřdenního pracovního týdne pomáhá vyrovnat pracovní a osobní život zaměstnanců a snižuje stres spojený s pracovním vytížením.

Foto: Shutterstock

Více pracovních míst

Možná to pociťujete i na sobě. Po víkendu jdete do práce nabití energií a v prvních dnech tomu dáváte všechno. Ne nadarmo se říká, že pondělí a úterý jsou dny, kdy se vykoná nejvíce práce. Ve středu už se to ale začíná utlumovat, čtvrtek je slabší a v pátek už si to lidé v práci většinou jen odsedí v očekávání víkendu.

Takový čtyřdenní pracovní týden má ale i jiné výhody. V době, kdy řadu věcí zřejmě již brzy přeberou roboti, by mohl zajistit stále vysokou zaměstnanost. Jednoduše by bylo potřeba více lidí, kteří budou pracovat kratší dobu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments