V Česku se má zavést 4denní pracovní týden. Lidé už více pracovat nezvládají

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se vlastně pracuje pět dní v týdnu a dva dny jsou volné? Proč tomu není třeba obráceně nebo proč to není vyváženější? Vždyť v práci trávíme opravdu hodně času. Za týden je to při plném úvazku minimálně 40 hodin za týden. To je obvykle více, než kolik si vyhradíme na naše nejbližší.

Bude to vyváženější

Ostatně, už nějakou dobu se mluví o tom, že by měl být zaveden 4denní pracovní týden namísto současného pětidenního. Jeden den volna navíc by výrazně přispěl k vyvážení pracovního a osobního života. A kdo ví, třeba by lidé díky němu byli výrazně spokojenější než dnes.

Europoslanec Mikuláš Peksa teď na Twitteru celou problematiku rozebral a nabídl argumenty pro tento krok. Nutno podotknout, že jsou poměrně pádné a vychází z nich, že na Čechy je zkrátka práce pět dní v týdnu příliš a že jejich výkonnost pak stejně klesá. Možná by za čtyři dny odvedli více práce než za současných pět.

Studie ukazují, že zavedení čtyřdenního pracovního týdne nemusí negativně ovlivnit produktivitu a může snížit náklady na absenci zaměstnanců,” uvedl. “Zavedení čtyřdenního pracovního týdne pomáhá vyrovnat pracovní a osobní život zaměstnanců a snižuje stres spojený s pracovním vytížením.

Foto: Shutterstock

Více pracovních míst

Možná to pociťujete i na sobě. Po víkendu jdete do práce nabití energií a v prvních dnech tomu dáváte všechno. Ne nadarmo se říká, že pondělí a úterý jsou dny, kdy se vykoná nejvíce práce. Ve středu už se to ale začíná utlumovat, čtvrtek je slabší a v pátek už si to lidé v práci většinou jen odsedí v očekávání víkendu.

Takový čtyřdenní pracovní týden má ale i jiné výhody. V době, kdy řadu věcí zřejmě již brzy přeberou roboti, by mohl zajistit stále vysokou zaměstnanost. Jednoduše by bylo potřeba více lidí, kteří budou pracovat kratší dobu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

17 názorů k článku “V Česku se má zavést 4denní pracovní týden. Lidé už více pracovat nezvládají

 1. Pexa je pablb bez zkušeností. Ve výrobě panují normo minuty neboli kolik práce je potřeba udělat za minutu, ne za hodinu, nebo den. Výrobní firmy co půl rok dělají audit, jak ušetřit sekundy při výrobě a tydýt Pexa by rád zrušil den v týdnu. Neví, o čem mluví.

  1. Pexa se nadále oddává bláznivým radovánkám na základě iniciativního blbnutí na kvadrát. Kdo volil ve volbách tyto nýmandy typu Peksy, Bartoše či Michálka ?

 2. Mě moje práce baví a chodím si tam odpočinout od práce na zahradě a na baráku. Takže nesouhlasím 🙂

 3. Zkrácený pracovní týden měl náplánovan už minulý režim na devátou pětiletku po roce 1990 v rámci uvolňování normalizačních poměrů. Komunisté uvažovali buď o čtyřdenním pracovním cyklu při zachování osmi hodinové pracovní doby anebo by se do práce pořád chodilo pět dní v týdnu, ale jen na šest hodin. Devátá pětiletka měla lidem umožnit i drobné podnikání, větší možnosti cestovat a to i do kapitalistické ciziny. Mělo se lidem radikálně přidávat na platech. Taky se připravovaly smlouvy se západními státy o dodávkách nedostatkového zboží do ČSSR ze západu. Západ totiž byl na konci 80 let ve velkým srabu, na hranici velké recese a tak byl ochoten zmírnit ekonomické sankce vůči ČSSR, protože nutně potřeboval nové trhy. To opravdu nejsou výmysly. V jednom interview o tom mluvil i tehdejší generální tajemník KSČ Miloš Jakeš a potvrdil mně to i můj příbuzný, který v 80 letech byl předsedou závodní rady státního podniku a jezdil na sjezdy KSČ, kde se plánovaly pětiletky. Dále už to známe. Přišel v 89 roce převrat a všechno šlo rovnou do řiti. Teď jsme pracovní provincie (kolonie) s levnou pracovní silou, hlavně pro Německo.

 4. Vždyť jo, lidé můžou chodit třeba jenom jeden den v týdnu do práce, ale pak ať si nestěžuji že dostanou jen pár korun za měsíc k výplatě.
  Jinak můj pracovní týden má sedm dní :0
  Jo A zaměstnavatel by byl velmi rád kdybych jezdil 20 hodin denně, že prý si víc vydělám, ale spíš to myslí tak že víc by si vydělal on 😀

 5. Daleko lepší by bylo zkrátit dobu práce na třeba 6 hodin.Prace je smysl života.Ale ne přepracovanost.Pokud bude jeden den navíc budou se lidi nudit a to přináší akorát bordel a kriminalitu.

 6. Z mého pohledu by to bylo méně odpracovaných hodin v měsíci a tím i menší mzda. Nepřichází v úvahu.

 7. Dobrý den
  Dělám sice 6 hod.
  Ale souhlasím protože jsem ještě mladá a nechci čas trávit jenom v práci. Chci taky si užívat s mojí rodinou s mými nejbližšími někam jezdit na výlety atd… Ne jenom o víkendu
  Kdy ani nevíme jestli vůbec pojedeme.
  Pak se to všechno nedá ani stíhat 2 dny vždycky strašně moc utečou

 8. Nejlepší pro lidí v Česku abych ne pracovali vůbec, hlavne stat abych im platil velké výplaty bez práci.

 9. Taktéž nesouhlasím,ale je pravda že by více pomohla zkrácená pracovní doba, nežli třídenní volno.

 10. Na jednu stranu chtějí zrušit některé svátky že se odvádí málo daní a teď chtějí přidat 56 dní volna. Má to ten navrhovatel v hlavě srovnané nebo si dělá z národa pr…..

 11. Drábkovský podnikatelsko-pracovní dril resp. robota v moderní podobě, která prokazatelně působí jako debilizátor, pauperizuje českou společnost a snižuje intelekt resp. mentální výkonnost národa. Nadnárodní společnosti za nadšeného souhlasu našich polistopadových vlád učinily z ČR jednu velkou manufakturu, kde lidé dřou jako mezci u výrobních pásů a hlavně mentálně strádají, za několik let je jejich inteligence takto snížena o dost procentních bodů, někdy až o dvacet procent. Bezduché a tupé dříče bez možnosti se právně či mentálně bránit potřebují naši budovatelé polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *