Některé nápady když slyšíte poprvé, tak vám připadají úplně nesmyslné. Jenže pak se něco odehraje a stávají se neúprosnou realitou. Přesně tak je to s plynovými kotli a jejich zákazem. Ještě relativně nedávno se zdálo, že tento způsob vytápění s námi zůstane div ne navěky. Přeci jen, ač není bezemisní, je poměrně efektivní a navíc dlouho platilo, že také levný.
Nemusí to dopadnout dobře
Jenže věci se mění. Zvýšily se nároky na ekologickou udržitelnost a v tomto světle už jsou i plynové kotle najednou příliš špinavé. A předně, v Evropě už zřejmě nikdy nebude platit, že plyn je levnou komoditou. I když se teď situace na trhu trochu uklidnila, stále jsou ceny o poznání výše než dříve a dlouhodobě těžko financovatelné.
A tak se ukázalo, jak moc rychle věci mohou jít. V sousedním Německu se odhodlali k ráznému kroku a plynové kotle zakázali. Respektive, instalaci nových plynových kotlů. Jak informuje server BR24, opatření bude platit už od prvního dne příštího roku, což je třeba pro výrobce plynových kotlů velká rána. Najednou tak ztrácí velké odbytiště. A jak dokládají příklady z minulosti, podobné nápady se Evropou šíří rychle, takže lze očekávat, že to brzy bude případ i dalších zemí, a to včetně České republiky.
Někteří odborníci se nad takovým postupem pozastavují. Už teď totiž panuje obrovská poptávka po tepelných čerpadlech, která jsou navíc mnohem dražší a jejichž instalace je výrazně složitější. Pokud se v podstatě znemožní využívání plynových kotlů jako primárního zdroje vytápění, poptávka se ještě zvýší a hrozí výpadky na trhu, stejně jako nedostatek instalačních kapacit.

Jak řešit poruchu
Zajímavé je, jak Němci budou řešit případy, kdy se někomu rozbije jeho starý plynový kotel. V takovém případě by měl ideálně přejít rovnou na tepelné čerpadlo, jenže na to si počká třeba několik měsíců. Opatření proto umožní instalaci náhradního plynového kotle, ovšem s tím, že v určitém čase bude muset dojít k jeho výměně právě za čerpadlo. Aktuálně je tato lhůta stanovena na tři roky.
Dá se také očekávat, že Evropská unie zákaz plynových kotlů nějakým způsobem spojí s požadavkem na energetickou náročnost všech budov, včetně rodinných domků. Ty musí určitý stupeň začít splňovat od roku 2030, což bude také pěkný kvapík.
Foto: Shutterstock