Češi mohou získat 13. důchod. Drtivá většina o tom ale neví a přichází o něj. Přitom je to tak snadné

Pamětníci si jistě vzpomenou, že i v Česku se jeden čas náruživě diskutovalo o tom, zda by neměl být zaveden takzvaný třináctý důchod. Šlo o jedno z těch opatření, která nebyla zrovna promyšlená a měla za cíl pouze zalíbit se určité skupině. Jistě, kdo by nechtěl jeden důchod navíc, ovšem když se nad tím člověk zamyslí, přijde na to, že peníze ve státním rozpočtu jsou pouze jedny a bylo by to tedy na úkor něčeho jiného.

Peníze leží doslova na zemi

Je přitom paradoxní, že český důchodový systém aktuálně kolabuje i bez toho, aniž by byl třináctý důchod přímo zaveden. Reálně k tomu totiž došlo, jen se tomu tak neříká. V posledních letech se totiž penze navyšovaly historicky nejrychlejším způsobem, což se ukázalo být neudržitelné.

Ale to není předmětem tohoto článku. Reálně si totiž lidé v důchodu klidně mohou 13. důchod zajistit, jen nebude od státu, ale vygenerují si ho vlastně sami. Jistě, netýká se to úplně všech, ale poměrně velké části ano. A ta to přitom velmi často vůbec netuší a připravuje se tak o cenné prostředky, kterými by si mohla přilepšit.

Na tuto možnost upozornil v podcastu Brocast analytik Jaroslav Brychta. Ten si všiml jedné poměrně zásadní věci. Lidé v důchodovém věku často disponují nezanedbatelnými prostředky, které vytvořili v rámci celoživotních úspor. Z různých důvodů se jim na ně obvykle nechce sahat, což je jejich volba, jakkoliv diskutabilní. Bohužel však tyto peníze obvykle leží na neúročených běžných účtech nebo, ještě hůře, jsou v hotovosti někde doma pod koberecem.

Foto: Shutterstock

Tohle je velký rozdíl

Třináctý důchod si přitom můžete jednoduše vytvořit tím, že tyto peníze necháte pracovat. A teď nejsou myšleny nějaké rizikové investice. V dnešní době lze získat slušný úrok na obyčejných spořicích účtech nebo termínovaných vkladech. Pohybují se kolem 5 až 6 %.

Pokud tak má někdo úspory například ve výši 500 000 korun, což není vůbec neobvyklé, dostane za ně při 5% sazbě ročně 25 000 korun. Tedy jakýsi třináctý důchod. A nemusí přitom udělat vůbec nic. Úsporu mu zůstanou stále ve stejné výši a výnos z úroku může použít pro své každodenní potřeby, třeba si zaplatit pěknou dovolenou. A může to být samozřejmě i více. Má-li někdo ladem volný milion korun, dostane za rok dokonce 50 tisíc, což už lze snadno vnímat jako 13. i 14. důchod dohromady.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments