Afrika praská a pomalu se dělí na dvě části. Rozdělí se na dva kontinenty a mezi nimi vznikne oceán

Afrika, obrovský kontinent plný přírodních krás a unikátní fauny a flóry, prochází zásadní proměnou. Geologové zaznamenali rozšiřování pukliny na východě Afriky, která by mohla během několika milionů let rozdělit kontinent na dvě části a vytvořit zcela nový oceán.

Přírodní jev s mimořádným významem

Tento fascinující proces je způsoben pohybem tektonických desek, které tvoří povrch naší planety. V oblasti Afar se začaly rozpadat hned tři velké tektonické desky, což má za následek rozšíření pukliny přes etiopskou poušť. Tento jev můžeme pozorovat již od roku 2005 a podle satelitních snímků se puklina rozšířila na ohromujících 56 kilometrů během pouhých 13 let.

Východní Afrika – nový kontinent ve vývoji

Výzkumy naznačují, že za 5 až 10 milionů let se v oblasti dnešního východního pobřeží Afriky objevil nový kontinent, který vědci předběžně nazývají Východní Afrika. Tento kontinent bude oddělen od zbytku Afriky vodní šíjí, která se časem promění v nový oceán.

Pohyb tektonických desek – neustálý proces

Tektonické desky se pohybují tempem přibližně 1 centimetr za rok, ale tento pohyb se může v budoucnu zrychlit. I přesto je tento proces pro lidskou civilizaci stále extrémně pomalý. Milovníkům Afriky tak můžeme uklidnit, že se na tento jev budou moci dívat ještě mnoho generací.

Studium Země v praxi

Dr. Christophet Moore, jeden z badatelů sledujících tento fenomén, uvedl: „Toto je jediné místo na Zemi, kde můžete studovat, jak se propast mezi dvěma kontinenty mění v oceánskou propast.“ To nám umožňuje lépe porozumět složitým procesům, které formují povrch naší planety.

Afrika se tak stává svědkem jednoho z nejzáhadnějších a nejvýznamnějších přírodních jevů, který nabízí jedinečnou příležitost pro vědecké objevy. Studium tohoto procesu rozpadu a vzniku nových kontinentů může přinést nové poznatky o fungování naší planety a o deskové tektonice, která ji formuje.

Zdroj: YouTube

Spolupráce vědců a význam pro budoucnost

Vědci z celého světa spolupracují na sledování a analýze tohoto fascinujícího jevu. Zaznamenávají rychlost pohybu tektonických desek a studují vývoj pukliny, která se postupně mění v nový oceán. Tato spolupráce přispívá k lepšímu porozumění procesům, které ovlivňují Zemi, a také pomáhá předvídat změny, které mohou nastat v budoucnosti.

Afrika jako jedinečný příklad přírodních procesů

Rozdělení Afriky na dva kontinenty a vznik nového oceánu je přírodní proces, který ukazuje, jak neustále se mění a vyvíjí naše planeta. Díky sledování tohoto procesu můžeme lépe porozumět, jakým způsobem Země reaguje na pohyby tektonických desek a jak to ovlivňuje její povrch a klima. Tato poznání mohou být klíčová pro předpovědi budoucích změn a pro adaptaci lidstva na proměny, které nás čekají.

Pozorování rozpadu Afriky a vzniku nového kontinentu i oceánu představuje unikátní příležitost pro vědce z celého světa. Tento proces nám ukazuje, jak fascinující a neustále se měnící je naše planeta. S lepším porozuměním těchto přírodních procesů se můžeme lépe připravit na budoucnost a žít v harmonii s naší neustále se měnící Zemí.

Foto: Shutterstock, zdroj: iflscience, IndiaTimes, TheConversation

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments