Alkozámek v každém autě. EU nařídila automobilkám přípravu pro jeho montáž

Evropská unie už se nechce spoléhat na zodpovědnost občanů v dodržování limitů alkoholu v krvi, který je například v České republice nulový, ale v řadě zemí určitá tolerance stále přetrvává. V blízké budoucnosti by každopádně skutečnost, zda člověk požil před jízdou alkohol a neměl by tak řídit, mělo hodnotit samotné vozidlo. Cílem je pochopitelně zamezit nehodám, které lidé spáchají pod vlivem alkoholu.

Zatím jen příprava

Evropská unie tak vydala regulaci, která od července 2022 zavádí ve všech nově vyrobených vozech povinnost standardizovaného rozhraní, které usnadní pozdější montáž alkoholových imobilizérů v motorových vozidlech. To znamená, že od příštího roku se takzvané “alkozámky” ještě nebudou do vozů přímo instalovat. Ale už i nově vyrobená auta mají být na jejich instalace připravena, což znamená, že se schyluje k definitivnímu zavedení.

Jak si to představit? Podobně, jako kdysi automobilky v těch nejlevnějších vozech vytvářely přípravu na autorádio, které nebylo k dispozici z výroby, ale člověk si ho musel dokoupit a na dané místo doinstalovat. V případě alkoholových imobilizérů však půjde zřejmě o výrazně méně viditelný prvek. Není tak třeba se obávat pokaženého designu interiéru vozidla.

Nic nového pod sluncem, ale auta to prodraží

A jak by měly alkoholové imobilizéry fungovat? Nejde o nic složitého. Ve skutečnosti to vypadá jako poněkud zastaralý systém. Řidič nenastartuje auto do chvíle, než dýchne do zabudovaného alkoholtesteru. Pakliže ten odhalí přítomnost alkoholu v dechu, vůz se nenastartuje.

Ve skutečnosti nejde o žádnou velkou novinku. Například automobilka Volvo nabízí tento prvek v rámci nadstandardní výbavy už od roku 2007. Příliš ale nepřekvapí, že si za něj téměř nikdo nepřiplácí. Tuto technologii také dobře znají profesionální řidiči v řadě evropských zemí.

V případě povinných alkoholových imobilizérů pro všechna vozidla jde o další krok v bezpečnostních opatřeních, která Evropská unie klade na automobilky působící na jejím trhu. Tato stále náročnější bezpečnostní, ale i emisní regulace však vede k tomu, že auta neustále zdražují.

Je přitom otázkou, nakolik budou alkozámky ve vozech účinné. Jistě se najdou prostředky, jak je snadno obejít. Nabízí se třeba nechat do detektoru dýchnout někoho jiného.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments