Babiš během koronavirové krize zbohatl, Kellner je o 57 miliard chudší. Nový žebříček nejbohatších Čechů

Petr Kellner je stále nejbohatším Čechem, na tom se už mnoho let nic nemění. Dosud jsme však v jeho jmění viděli jasně stoupající tendenci. Tomu však nyní koronavirová krize zasadila jednoznačnou stopku. Novopečený majitel televize Nova oproti loňskému roku zchudl o 57 miliard korun. Informoval o tom magazín Forbes, který žebříček každoročně sestavuje.

Půjčky Kellnerovi pustily žilou

Za zásadní ztrátou stojí především problémy finančního konglomerátu Home Credit, který za první pololetí prodělal 690 milionů eur. Může za to především koronavirus, který ochromil život nejprve v Asii a pak i v Evropě. Mezi nejdůležitější trhy Home Creditu přitom patří Čína nebo Rusko. Kellnerovi se sice dařilo v telekomunikačním byznysu, který rozšířil o mediální nohu v podobě skupiny CME, kam patří i TV Nova, ale v porovnání s finančnictvím jde jen o malou část jeho majetku.

Zajímavý je také vývoj majetku Andreje Babiše. Ten sice svůj holding Agrofert musel vložit do svěrenského fondu, ale stále je jeho beneficientem a konečným vlastníkem. Zatímco v minulých letech se Babišovi příliš nedařilo a v žebříčku pozvolna klesal ze své dlouhodobé druhé pozice, letos nastal zvrat. Jeho podnikání, kam patří zejména potravinářství, zemědělství a výroba hnojiv, totiž patří k těm nejméně ovlivněným současnou krizí. Ve skutečnosti si český premiér polepšil o čtyři miliardy korun na celkových 74 miliard a v žebříčku drží čtvrtou příčku.

Skokani výrazně zmnožili své jmění

Mezi jednoznačné skokany patří dvojka a trojka žebříčku nejbohatších Čechů, kterými jsou realitní magnát Radovan Vítek a žralok Daniel Křetínský. Druhý jmenovaný dokázal svůj majetek rozmnožit o 12 miliard korun na celkových 78 miliard. Obrovské částky vydělal jen na oportunistických investicích do akcií společností Macy’s, Royal Mail, Sainsbury’s nebo Foot Locker. Kromě svého hlavního oboru, kterým jsou starší energetické závody, navyšuje také svůj podíl v německém maloobchodním řetězci Metro, do kterého spadá i české Makro.

Největším skokanem je ale Pavel Baudiš, který je spolumajitelem společnosti Avast, jež vyvíjí stejnojmenný antivirus. Navzdory menšímu skandálu s nakládáním s uživatelskými daty akcie firmy vyrostly o 40 %, čímž si Baudiš polepšil celkem o 13 miliard korun.

Obří ztráty naopak počítá zakladatel a spolumajitel českého start-upu Kiwi, Oliver Dlouhý. Ten z žebříčku českých miliardářů úplně vypadl, protože jeho byznys doslova ochromil koronavirus. Prodej letenek se propadl téměř k nule. Dlouhý si tak může rvát vlasy, že svůj podíl v loňském roce neprodal, když měl tu možnost. Učinil tak například jeho společník Jiří Hlavenka, který za svůj podíl získal podle odhadů 1,5 miliardy korun.

Top 10 nejbohatších Čechů

  1. Petr Kellner (PPF Group) – 293 miliard
  2. Radovan Vítek (CPI Property Group) – 86 miliard
  3. Daniel Křetínský (EPH) – 78 miliard
  4. Andrej Babiš (Agrofert) – 74 miliard
  5. Karel Komárek (KKCG) – 71 miliard
  6. Pavel Baudiš (Avast) – 51 miliard
  7. Pavel Tykač (Sev.en Energy) – 32 miliard
  8. Eduard Kučera (Avast) – 29 miliard
  9. Marek Dospiva (Penta) – 25,3 miliardy
  10. Dušan Kunovský (Central Group) – 20,7 miliardy

Foto: PPF Group 

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments