Babiš je v úzkých. Na pomoc si vzal důchodce. Jsou pro nás prioritou, řekl a oznámil další velké zvyšování důchodů

Původně se premiér Andrej Babiš stavěl ke zvýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace spíše negativně. Argumentoval tím, že důchody rychle rostly už v minulých letech a že teď na významnější růst nejsou v silně deficitním rozpočtu peníze.

Jenže v neděli vyšly nové předvolební průzkumy, které jeho hnutí ANO staví až za obě koalice. Navíc je tu jasně patrný sestupný trend preferencí, kdy se strana Andreje Babiše nezadržitelně blíží hranici dvaceti procent, kterou se jí dlouhé roky dařilo hravě překonávat. Obvyklé byly spíše preference kolem třiceti procent.

Možná i v důsledku toho teď Andrej Babiš obrací a přidává se na stranu těch, kdo chtějí pro seniory výraznější růst důchodů i v příštím roce. “Náš návrh bude, abychom překročili průměrný důchod 16 tisíc korun,” uvedl premiér ve svém facebookovém pořadu Čau, lidi. “Senioři jsou pro nás priorita, vždycky byli. Už koncem prvního čtvrtletí průměrný důchod překročil 15 tisíc, jak jsme slíbili.

Není přitom složité vypočítat, o kolik by se tedy důchody měly zvýšit. Dnes činí průměrná penze 15 351 korun. Pro překonání hranice 16 tisíc je tedy třeba průměrně přidat 650 Kč. Aby to ale nebylo přesně šestnáct tisíc, zřejmě se přidá o něco více, tedy třeba 750 až 850 Kč.

Část z toho bude tvořit zákonná valorizace. Ministerstvo financí počítá s tím, že ta by za letošní rok měla dělat 450 Kč. Vše nad to bude už jen dalším “dárkem pro důchodce”.

Nestává se příliš často, aby vláda splnila některý z předvolebních slibů. Babišovi a spol. se to ale povedlo přinejmenším právě s důchody a platy učitelů. A jak se zdá, senioři nakonec dostanou ještě více, než jim hnutí ANO před volbami slibovalo.

Ve hře je stále dokonce i další rouškovné, které zvažuje především ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Odmítavě se k němu už ale nestaví ani Andrej Babiš. Šlo by o tak o další významný zásek do veřejných financí, a to v době, kdy stát vůbec nemá na rozdávání.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments