Babiš řeší odvolání Blatného každý den. Ve hře se objevilo nové jméno

Přestože Andrej Babiš veřejně odmítl spekulace o odvolání ministra zdravotnictví Jan Blatného jako nepodložené fámy, hlasy o tom, že je tento krok už doslova na spadnutí, naopak sílí. A to navzdory tomu, že se premiérovi do změny na ožehavém postu nechce. Vidí však neschopnost současného ministra komunikovat směrem k veřejnosti, aniž by se nedopouštěl ostudných výroků, případně faktických chyb, kdy ho musí opravovat sami novináři.

Blatný se řeší každý den. Uvažuje se o krizovém manažerovi z některé z fakultních nemocnic. Ale do změny se premiér nijak nehrne,” řekl pro Lidovky.cz důvěryhodný zdroj z okolí vlády. Právě Lidové noviny, které patří do holdingu Agrofert, jež nepřímo patří Andreji Babišovi, mají dlouhodobě správné informace o tom, když některý z ministrů končí.

Andreji Babišovi mají na Janu Blatném vadit především nedostatečné komunikační schopnosti, které v poslední době způsobují pravidelné problémy. Naposledy například ministerstvo zdravotnictví doporučilo pozastavit očkování, aby to museli Babiš s Blatným o chvíli později zase dementovat.

Současnému ministrovi se také nepodařilo vybudovat na úřadu vlastní tým, o který by se mohl opřít. Naopak ho opustily klíčové osoby a ministerstvo tak na několika postech funguje v provizoriu, což je v dnešní době nepřijatelné. “Při jednáních vlády mu Babiš skáče do řeči a stále ho nutí, aby byl stručný. Blatný nemá příliš silné zastání. Do toho na něj tlačí ostatní ministři, aby se některá opatření začala uvolňovat,” popsal zdroj z blízkosti vlády situaci.

Objevily se zprávy o tom, že by se do křesla ministra zdravotnictví mohl vrátit Roman Prymula, ať už přímo nebo zprostředkovaně, kdy by úřad formálně převzal Babiš, ale jeho řízení nechal právě na Prymulovi. Toto řešení by se zamlouvalo především prezidentu Miloši Zemanovi, který epidemiologovi mnohokrát vyslovil podporu, zatímco Blatného začíná spíše kritizovat. Jenže návrat Prymuly se zase prý nezamlouvá Babišovi, který se obává, zda by byl loajální jemu nebo spíše prezidentovi.

V zákulisí se tak stále častěji objevuje nové jméno, které by po Blatném mohlo naskočit do rychle se řítícího vkladu. Jde o Martina Holcáta, který už ministrem zdravotnictví jednou byl, a to v roce 2013 ve vládě Jiřího Rusnoka. Na rozdíl od mnoha tehdejších ministrů v provizorní úřednické vládě dokázal Holcát solidně obstát. V současné době je náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Motole. Byl také ředitelem VFN v Praze a působil jako náměstek ministra zdravotnictví Ivana Davida.

Pokud by ke střídání skutečně došlo, šlo by v rámci jednoho roku už o čtvrtého ministra zdravotnictví, který by zkusil štěstí v boji proti epidemii. Ta zastihla zcela nepřipraveného Adama Vojtěcha, následoval akční Roman Prymula, který se ale rychle odstřelil svým prohřeškem, a tak padla volba na neznámého lékaře bez jakékoliv politické zkušenosti Blatného.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments