Babiš sabotuje dodávky vakcín do České republiky. Může za tím být temný plán

Na první pohled by se mohlo zdát, že se premiér Andrej Babiš může přetrhnout ve shánění vakcín pro Českou republiku. Přinejmenším neustále mluví o tom, jak jedná s vládami jiných zemí, zda by nám náhodou nemohli nějaké ty vakcíny poskytnout. S velkou parádou potom oznamuje, když se mu to podaří. Už se ale tolik nemluví o tom, že jde maximálně o různé přísliby, minimální množství nebo vakcíny, které by Česko stejně dostalo.

V posledním týdnu se ale stalo něco, co do celé premiérovy aktivity příliš nezapadá a co šokovalo všechny odborníky. V rámci jednání o přerozdělení deseti milionů dávek vakcín Evropskou unií totiž Andrej Babiš hájil zájmy, které byly v ostrém protikladu se zájmy České republiky. Jako jediný představitel své země prosazoval plán, který mu přinese méně vakcín na rozdíl od široce podporovaného plánu, díky kterému by Česko získalo vakcín více.

Nakonec se sabotáž částečně podařila. Babišovi se skutečně pro Českou republiku podařilo vyjednat méně vakcín, než kolik nám EU původně “nutila”. Absurdní divadlo ale pokračovalo. Premiér pak Evropskou komisi obvinil z toho, že ho podrazila, ačkoliv nedodal, jakým způsobem. Z evropských kuloárů potom znělo, že už ostatní premiéři členských zemí měli Babiše natolik plné zuby, že ho na jeho chybu neupozornili a nechali ho od stolu odejít jako hlupáka.

Je ale otázkou, zda je Andrej Babiš skutečně takovým hlupákem, nebo zda za tím vším byl vyšší plán. Je to sice navenek obrovská chyba, ale vzhledem k Babišově pověstné horlivosti a snaze jednat za každou cenu, bylo docela pravděpodobné vysvětlení, že se premiér jednoduše přepočítal.

Jenže pak vyšla na povrch druhá zpráva. Před dvěma týdny měl Andrej Babiš na evropské půdě odmítnout ještě mnohem větší balík vakcín. Šlo o nabídku dodávky 750 tisíc vakcín společnosti AstraZeneca. To je obrovská porce, navíc vezmeme-li v potaz, že interval mezi oběma dávkami u této vakcíny činí dlouhé tři měsíce. Snadno by se tak mohlo první dávkou naočkovat 750 tisíc lidí, což je desetina dospělé populace České republiky.

Ukazuje se navíc, že všechny tyto akce prováděl Babiš na vlastní triko, bez konzultace s kýmkoliv jiným. Vzhledem k tomu, že jde o v podstatě potvrzená fakta, je to skandální. Máme tu totiž premiéra, který aktivně vystupuje proti tomu, aby Česká republika získala větší množství vakcín.

Andrej Babiš pochopitelně nic nedělá bez důvodu. Za touto jeho aktivitou jich může být hned několik. Část problému zřejmě souvisí s již běžící předvolební kampaní. Premiér se chce vymezovat vůči Evropské unii, která státům vakcíny dodává víceméně automaticky a neumožňuje populistickým lídrům příliš vyniknout. Babiš se jí možná nepříliš úspěšně snaží podrývat a potom o to více shánět vakcíny na vlastní triko. Ostatně, po jeho blamáži s vyjednáváním okamžitě přispěchal s tím, že s Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem vyjednal náhradní vakcíny.

Dalším faktorem může být Sputnik. Poté, co Babiš ve vyjednávání selhal a pokusil se to hodit na EU, okamžitě oznámil, že tyto nedostatky bude zřejmě nutné řešit dodávkou Sputniku. V tom se zase může snažit vyjít vstříc prezidentovi, který chce do země ruskou vakcínu dostat za každou cenu. A Babiš bude Zemana ještě potřebovat.

Foto: Shutterstock