Babiš se pokusil protlačit zdvojnásobení podílu biopaliv v benzinu, která vyrábí jeho Agrofert. Nečekaně ho podpořila Olga Sommerová z TOP 09

V Poslanecké sněmovně se hlasovalo o návrhu na výrazné navýšení podílu biopaliv z benzinu, a to z nynějších 4,1 % na 8,8 %. Jednoznačně se ukázalo, čí zájmy za tímto návrhem stojí, když pro něj hlasovalo pouze Hnutí ANO. Překvapivě však ruku zvedli také dva další poslanci: Pavel Kováčik z KSČM a Olga Sommerová z TOP 09. Ta do poslanecké lavice usedla teprve nedávno coby náhradnice za odstoupivšího Dominika Feriho.

Jedná se o zcela zásadní zákon,” informoval poslance ministr průmyslu Karel Havlíček. Opozice návrh ANO ale doslova rozdrtila. “Prostě druhý největší výrobce biopaliv v České republice skrze svého poslance navrhuje, aby se zvedlo povinné přimíchávání biopaliv první generace do motorové nafty,” nebral si servítky pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. “A zaplatí to lidi tím, že stoupne cena benzinu o jednu nebo dvě koruny,” hřímal na plénu.

Mnozí poslanci tento návrh vnímali jako pokus Andreje Babiše výrazně přilepšit koncernu Agrofert, který stále zprostředkovaně vlastní a ze kterého mu každoročně plynou stamilionové zisky, jak ukázalo nedávné majetkové přiznání, které politici musí každoročně odevzdávat.

Změnu podílu biopaliva v pohonných hmotách přitom nepodpořila ani sociální demokracie a komunisté. Návrh neprošel.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments