Babiš v superdebatě nebývale zmatkoval. Ukázal, jaký chaos v opatřeních vlády panuje

Superdebata v České televizi uspořádaná ku příležitosti nadcházejících krajských voleb se záhy zvrhla v debatu o koronaviru. Když se v tuto dobu na jednom místě sešli lídři parlamentních stran, zkrátka se této příležitosti nedalo nevyužít. A zdá se, že opozice tuto příležitost využila pro spojený útok na vládní opatření, které jsou v posledních dnech vyhlašována velmi překotně a se spoustou výjimek.

Návrh Prymuly je nesmysl

Andrej Babiš mohl poskytnuté pódium využít k uklidnění znepokojeného národa a nastínění plánu na příští týdny a měsíce. Překvapení diváci však mohli sledovat nebývale rozhozeného premiéra, který jen obtížně formuloval své myšlenky, působil roztržitě a především dojmem, že nemá situaci pod kontrolou.

Rozpačité Babišovo představení začalo poté, co moderátorka Daniela Písařovicová vznesla dotaz na oznámení ministra zdravotnictví Romana Prymuly, které dnes opanovalo média, tedy, že hosté restaurací na sebe budou muset zanechat kontakt pro případné využití při trasování. Prymula v Poslanecké sněmovně konkrétně uvedl, že toto opatření jeho resort plánuje a že v boji s koronavirem pomůže.

Večer to ale bylo opět jinak. Andrej Babiš takový návrh označil za nesmysl a dodal, že výrok Prymuly byl vytržen z kontextu. Jenže to není pravda a další diskutující premiéra snadno usvědčili ze lži. Chaos pak byl dokonán ve chvíli, kdy Babišův vládní kolega Jan Hamáček přednesl, že takové opatření spadá do gesce ministerstva zdravotnictví a on by se mu nebránil. V tu chvíli mu Babiš skočil do řeči s tím, že tak to zkrátka nebude.

Agresivní a chaotický premiér

Od toho momentu byl Andrej Babiš v debatě viditelně otřešený a nedokázal se dostat zpět do své obvyklé rétorické kondice. Naopak začal být impulzivní až agresivní. Moderátorku několikrát okřikl, ať mu neskáče do řeči. Dále ji pak osočil, že manipuluje debatu a že mu nedává prostor, přestože ho dostával nejvíce. Naopak prokázal viditelné mezery ve znalosti pravidel nouzového stavu a s předsedou Pirátů, zkušeným IT odborníkem, se coby laik v tomto oboru dohadoval o funkcionalitách eRoušky.

Premiér v této debatě prokázal svému hnutí ANO před krajskými volbami medvědí službu. Netradičně byl zřejmě nejslabším diskutujícím a bohužel odhalil, jak moc velký chaos panuje v samotné vládě o jednotlivých krocích v boji s koronavirem. Příležitosti zapůsobit premiérským dojmem naopak velmi dobře využil ministr vnitra Jan Hamáček, který přinejmenším znalostí zákonů pověst vlády zachraňoval.

A pokud se na superdebatu díval novopečený ministr zdravotnictví Roman Prymula, musely mu vstávat chlupy na těle. Trvalo sotva pár dní a tento erudovaný odborník se ocitl na úrovni okřikovaného a vlastním šéfem zpochybňovaného Adama Vojtěcha.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
170 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments