29. 4. 2024

12 příspěvků u článku “Bankomat v Chorvatsku mě oholil o spoustu peněz. Co to tam zase vymysleli?

    1. Čtu zde Heimlichu tvoje komentáře a dobrá opice jsi hlavně ty. Zalez zpátky někde k Magdeburgu či jiné dojč prdele a netroll tady
      Chováš se tu k lidem, jako hovado. Budiž ti oplaceno stejnou měrou hnědokošiláči. 🖕

  1. Tak, mě tohle asi obchází. Banka je pro mě zbytečná instituce. Podrobnosti netřeba uvádět, ale keš je keš.

  2. To, co popisujete u bankomatu v Chorvatsku, udělá každému cizinci většina bankomatů u nás v Česku také. Je to zlodějina, ale celoevropská. Vždy musíte na klàvesnicu zvolit možnost, že provozovatel bankomatu Vám odečte výběr v místní měně, a ne v kačkách. Někdy pokládá bankomat tuto otázku poněkud nepřehledně vykutáleným způsobem.

  3. Češi jsou finanční negramoti!
    Tvl. Jedu do zahraničí, tak si vyměním € v Čechách. Nevybírání z bankomatu EUROnet, ale z bankomatu od konkrétní banky🤣
    A nežeru v Chorvatsku smažený sýr! Nejsem barbar🤣

  4. Každá platba kartou v zahraničí včetně výběru ještě obsahuje cca 8 az 9% přirážku, poplatek, ktery na uctence nakdete pod názvem markup, záleží na bance… a samozřejmě vybírat v cizí zemi z bankomatu v lokální méně je základ. Bankomat je často soukromých společností, ne vždy je bankovní pobočkou a zvlášť poblíž letovisek je to stejne, jako byste si šli vyměnit prachy k místnímu lichváři

    1. To není úplně přesné. Zajedno při platbě kartou v zahraničí vám to nic navíc nestrhne, poplatek jde za obchodníkem a vy platíte jen částku na účtence. Pak jen záleží s jakým kurzem vám to vaše banka přepočte ale obvykle to není nic dramatického, bývají to devizy střed dle ČNB plus nějaké malé procento poplatku. Obdobně to je při výběru českou kartou z bankomatu v zahraničí. Je tu ale jedno klíčové ALE. Při potvrzování platby kartou na terminálu v obchodě nebo restauraci a při výběru z bankomatu musíte odmítnout možnost DCC (direct currency conversion), tedy okamžitý převod místní měny na CZK dle kurzu provozovatele bankomatu, což je obvykle prvotřídní zlodějina a de facto to co se stalo paní v článku. Po odmítnutí DCC vám platba proběhne v kurzu vaší domácí banky, který je často výhodnější než měnit hotovost ve směnárně.

  5. Před 2 roky jsem se podívala na stav konta na bankomatu, Strhlo mi to 50 Kč. Mladí byli vloni. Platba v restauraci ( nepočítám objednávku) prý 150 Kč. Vše v rámci banky. Když platíte v obchodě stejně jak u nás. Delegátka nám poradila, kde je to nejlepší na výměnu, když potřebujete . Navíc si lze sjednat před odjezdem zvýhodnění výběru na cesty. Zjistila jsem, že Kč lze i tam vyměnit tenkrát líp než ČR. Letos jedu s rodinou do Trogiru. Zkušenosti z minulosti pomohou i když je euro.

    1. Poplatek za ověření stavu účtu mi to strhlo i v ČR když jsem se díval přes bankomat jiné banky než té své. Je to prostě služba navíc a zadarmo není. Jak už jsem psal u jiného příspěvku, při platbě v restauraci či obchodě je třeba odmítnout na terminálu možnost DCC a máte to přesně za částku, kterou stálo jídlo. Pokud na účtence bylo nějakých 150 Kč v přepočtu navíc, tak si tam drze bez ptaní přirazili dýško. Ale nesouvisí to s měnovými konverzemi. Z karty vám to strhne přesnou částku v místní měně a pak vaše banka provede strhnutí z účtu dle kurzu devizy střed plus svou provizi (obvykle pár procent).

  6. Viem, že idem do krajiny, kde sa platí eurom, tak aspoň prvé eurá si rozmenim doma a nepoletim hneď do bankomatu. Ani u nás si nevyberám peniaze z “cudzieho” bankomatu a nie ešte v cudzine. Ale rozmýšľanie bolí..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *