Banky dělají Čechům hroznou věc. Většina si to neuvědomí a přijde o velké peníze

Banky se v České republice rády staví do pozice kvalitních správců majetku svých klientů. Neustále jim nabízejí nějaké produkty a snaží se od nich získat co možná nejvíce prostředků, se kterými by za ně mohli nakládat. Mnozí tomuto tlaku nakonec podlehnou a mají pocit, že o ně bankovní domy pečují opravdu dobře.

Důvěřuj, ale prověřuj

Mnohdy je důvěra dána paradoxně i tím, že banky vlastně nechtějí za své služby žádné přímé poplatky a vypadá to, že vše dělají zadarmo. Jistě, každý tak nějak tuší, že potom s penězi nějakým způsobem nakládají a z toho něco vydělají, ovšem skutečnost je mnohem složitější. Reálně totiž platíte poplatky úplně za vše, jen jsou do značné míry skryté, což může být problém.

A je potřeba si také uvědomit, že prvořadým cílem bank je na svých klientech vydělat co možná nejvíce. To ale zase nejde tak docela dohromady s tím, co slibují, tedy abyste vydělali vy, případně dostali co možná nejlepší službu. Je proto potřeba být k nabídkám bank a jejich službám velmi obezřetný, jinak totiž můžete být nemile překvapeni.

Na Twitteru se teď objevil zajímavý příspěvek, který se týká velmi aktuálního tématu dneška. A tím je refixace hypotečních úvěrů. Většina lidí totiž hypotéky uzavírala a fixovala v období nízkých úrokových sazeb, takže platí například dvě procenta ročně, což je z dnešního pohledu opravdu málo. Dnes už je také prakticky jisté, že tyto časy se jen tak nevrátí. Dnes se sazby pohybují kolem šesti procent a do budoucna by mohly být někde kolem čtyř.

Kdo však potřebuje novou fixaci hypotéky právě teď, dostává se do problémů, protože se mu měsíční splátka významně navýší, jelikož je velký rozdíl platit úrok dvě procenta a šest procent. Dalo by se přitom předpokládat, a banky to samy deklarovaly, že se budou snažit klientům vycházet vstříc a hledat pro ně individualizovaná řešení.

Foto: Shutterstock

Banka to zkusila ostře

Jak se ale ukazuje na zmíněném příkladu, opak je pravdou. Dotyčná totiž dostala nabídku na refixaci hypotéky za 8,5 %, a to od banky, u které úvěr už má a řádně ho tam celou dobu splácí. A to v době, kdy lze v ideálním případě dosáhnout na úrok 5,5 %. Už ten je vysoký, ale stále snesitelný. Banka to ale na klientku jednoduše zkusila a chtěla jí napálit ještě další tři procenta navíc.

To není vůbec jen tak. V takovém případě byste totiž platili o tisíce korun měsíčně více, než byste museli, pochopitelně v závislosti na výši úvěr. Klidně by ale mohlo jít o 5000 korun měsíčně navíc. To už se jeví jako naprostá nehoráznost. Klientka v tomto případě ví, že se jí banka pokusila natáhnout, a tak pravděpodobně odejde jinam. Ale kolik lidí je reálně takto finančně gramotných a nevezme zavděk první nabídkou banky, obzvlášť pokud na ni bude tato trvat?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments