Průšvih pro Čechy. Stát stíhá jejich oblíbenou činnost. Lítají velké pokuty, ani nevědí proč

Je dobře známou věcí, že velká část českých zákonů je řízena z Evropské unie. Ačkoliv by s tím třeba v tuzemsku nikdo nesouhlasil, vzhledem k tomu, že jsme součástí tohoto celku, musíme se řídit určitými jednotnými pravidly. Pravdou také je, že tato pravidla mají na životy lidí v České republice stále větší dopad, a ne vždy je to zrovna pozitivní.

Platformy vás budou hlídat

Česko patří mezi země, kde mezi sebou lidé velmi rádi obchodují, a to ať už napřímo, kde si na něj stále jen tak někdo neposvítí, tak stále častěji pomocí internetu a nejrůznějších platforem, které to umožňují, ať už jde třeba o Facebook Marketplace, Aukro nebo Bazoš.

Lidé zde nabízejí všechno možné. Mezi oblíbené kategorie patří například automobily, vlastnoruční oblečení nebo třeba nejrůznější sběratelské či numismatické předměty. Pravdou také je, že někdo už neobchoduje jen občas, ale našel si způsob, jak se tímto způsobem prodeje v podstatě živit.

A je potřeba také říct, že úřady tyto aktivity nijak zvlášť neřešily. Vlastně jste si tu mohli prodávat kdeco, kasírovat za to peníze a nikdo na vás nepřišel. Jedním z důvodů byla skutečnost, že provozovatelé těchto internetových platforem nesdíleli data se státem, ale nechávali si je pro sebe. Ačkoliv tak jednotlivé inzeráty byly viditelné, nikdo reálně nevěděl, kolik jste toho prodali a jaký obnos jste tak vydělali.

Foto: Shutterstock

Jde o peníze

Tato šedá zóna však definitivně končí. Právě z Evropy totiž přišlo nařízení, že platformy musí odevzdávat informace o svých uživatelích a o tom, jakým způsobem se zde chovají. V praxi to znamená, že budou odesílat všechny podklady přímo na finanční úřad, kde už si je proklepnou, rozdělí a zkontrolují.

Jde pochopitelně o placení daní a je také potřeba říct, že státu to hraje do karet. Otevře se mu totiž možnost získávat nové příjmy z této oblasti, respektive lépe ji kontrolovat a represivně zde působit. Kdo totiž správně nepřizná své obchody a zisky, dostane opravdu tučnou pokutu. Postihnout ho to přitom může i zpětně, protože když na něj platformy upozorní teď, úřad si ho proklepne i do minulosti. A to už potom může být velmi nepříjemné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments