Důchodci v Česku ostrouhají. Už se nebudou mít tak fantasticky jako dnes, peněz bude méně

Dlouhou dobu bylo v České republice zažité, že se důchodci nemají vůbec dobře. Pravdou je, že to skutečně až relativně donedávna platilo. Jenže potom se staly důchody prioritou státu a ten do toho šlapal pod různými garniturami skutečně ve velkém. Ukázalo se totiž, že senioři na navyšování důchodů reagují velmi citlivě a bezpečně hází hlasy tomu, kdo ho zajišťuje nebo alespoň slibuje.

Rostlo to až příliš

Bylo by hezké, kdybychom žili v pohádce, ve které by toto počínání zvyšovalo životní úroveň důchodců a přitom nezpůsobilo rozklad veřejných financí. Poměrně brzy se ale ukázalo, že realita je úplně jiná a zdroje jsou velmi omezené. Na další výraznější růst důchodů jednoduše nejsou peníze a naopak se teď hraje o to, jak zajistit, aby se penze udržely na jakés také únosné hranici a v příštích letech naopak vůči reálným mzdám příliš nepropadly.

Aktuálně se dělá vše pro to, aby stát na důchody už nemusel vyplácet takové prostředky. V platnost definitivně vstupuje zákon, který například omezuje mimořádné valorizace důchodů, které se v posledních dvou letech postaraly o rapidní nárůst penzí, a to prakticky o celou inflaci. Pakliže by inflační tlaky pokračovaly, stát by na to už zkrátka neměl peníze, a tak se to muselo zrušit. Tyto valorizace se nahradí mimořádnými příspěvky, ovšem řádná valorizace proběhne vždy až na začátku roku.

Foto: Shutterstock

Stopka růstu důchodů

Dalším velkým omezením jsou podstatně přísnější podmínky pro předčasné důchody. V Česku se totiž provalilo, že žádost o předčasný nástup do důchodu nemusí být zase tak nevýhodná, jak se tradovalo. Ba právě naopak, v některých případech se může vyplatit. Stát si však přál tuto možnost velmi znevýhodnit, což se také stane, protože jinak by mu lidé utíkali do penze podstatně dříve, než je záhodno.

Každopádně už teď je jasné, že tu máme jedno velké dilema. A to, jakým způsobem a komu důchody omezovat. Současní penzisté by vše pochopitelně nejraději hodili na budoucí generace a užívali si současného blahobytu. Je to však spravedlivé? To už tak příliš nevypadá. Naopak, nebylo by od věci, kdyby se jednoznačně konstatovalo, že růst penzí v minulých letech byl hodně přestřelený a neodpovídal ekonomické situaci České republiky. Nebylo by nutné penze hned snižovat, ale mohly by se třeba na nějakou dobu zmrazit, aby nerostly vůbec.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments