Blatný obvinil z katastrofální situace v Chebu jeho starostu. Ten ministra tvrdě usvědčil ze šesti lží a základní neznalosti

Vláda a zejména potom ministr zdravotnictví Jan Blatný zřejmě nikdy nepřizná, že za situaci, která v současné době v České republice panuje, může svými kroky zejména ona sama. Blatný hledá viníky všude kolem a teď se tvrdě opřel do starosty Chebu Antonína Jalovce. Právě v Chebu stále panuje jedna z nejhorších epidemiologických situací v zemi, byť i jinde se stav rychle zhoršuje.

Byl to právě starosta Chebu, který přes naše výrazné doporučení nechal běžet naplno celé vánoční svátky i když to bylo vlastně zakázané, trhy. Že do 3.1. jela veřejná kluziště v Chebu, že zastavil provádění testování se slovy, že si musí místní lidé odpočinout, že to byla právě tato oblast, která byla jednou z posledních, která zahájila očkování,” uvedl v Senátu ministr Jan Blatný.

Starosta Chebu Antonín Jalovec ve skutečnosti patří k těm, kteří se snaží situaci řešit. Patřil například k těm, kteří volali po přijetí německé pomoci, již Blatný dlouho sveřepě odmítal. Diví se proto, jak je možné, že o něm ministr zdravotnictví pronese hned šest lží ve dvou větách.

Už od 17.12., kdy došlo celostátně ke zpřísnění opatření (např. uzavření restaurací), běžely trhy ve zcela minimalistickém režimu, byly např. uzavřeny všechny stánky s občerstvením a omezen provoz na kluzišti,” vysvětluje starosta Jalovec na svém facebookovém profilu. Rozsah provozu byl podle něj opakovaně konzultován s organizátory i Krajskou hygienickou stanicí, která trhy monitorovala a vydávala doporučení, jež byla okamžitě realizována.

Starosta nemá žádnou přímou kompetenci trhy ukončit, to může jen jejich organizátor (či třeba KHS či vláda svým rozhodnutím), a to se všemi plynoucími důsledky (penále za nenaplněné smlouvy, vrácení nájemného za stánky,…),” uvádí Antonín Jalovec. “Provoz kluziště (na trzích bylo jen jedno) byl ukončen spolu s trhy už 26.12., již před tím ale byla provozní doba omezena. Nesmysl s pokračováním do 3.1. pan ministr zjevně čerpá ze lživého článku v Parlamentních listech, kterým tento nesmysl údajně sdělili “dva chebští opoziční zastupitelé“.

Za vůbec nejskandálnější považuje ministrovu lež o tom, že zastavil testování. “Jednak testování běželo standardně a kontinuálně po celou dobu, jednak nemám žádnou pravomoc ho organizovat natož zastavovat. Stejně tragické je, že ministr vlády evidentně netuší zhola nic o systému testování a roli starosty v něm,” nebere si servítky Jalovec, který navíc Blatného usvědčuje z toho, že vůbec netuší, jak celý systém funguje.

Zajímavá jsou také ministrova slova o tom, že Cheb zahájil očkování jako jedna z posledních oblastí. “Očkování neorganizuje město, je v gesci kraje a vlády, coby poskytovatele vakcín. To, že vláda poslala vakcín málo a pozdě, opravdu není vinou starosty. Nebo snad ministerstvo rozděluje vakcíny dle toho, kdo kde starostuje?

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments