Brána do pekla hoří už 50 let. Sovětští vědci tehdy udělali těžko pochopitelnou chybu

Bývalá sovětská republika Turkmenistán nemá mnoho pamětihodností, byť zdejší divoká příroda je překrásná. S trochou nadsázky by se dalo říct, že si proto rozhodla jednu vytvořit. Od roku 1971 tu tak najdete obrovskou hořící propadli, takzvanou pekelnou jámu. Nedá se však říct, že by na ni Turkmeni byli kdovíjak hrdí, byť se k ní sjíždějí lidé z celého světa. Jenže jak už to tak v těchto končinách bývá, oficiálně se k ní nikdo nezná, protože by jednak musel přiznat chyby a jednak to nějak řešit. A tak tu brána do pekla nerušeně hoří už 50 let a nezdá se, že by měla v dohledné době přestat.

Jak se to celé seběhlo?

Celé to začalo docela nevinně, tedy těžbou ropy a zemního plynu, kterých má Turkmenistán obrovské množství. Toho hojně využívali Rusové za časů Sovětského svazu. Když jejich geologové uprostřed pouště navrtali ložisko zemního plynu, něco se pokazilo a vznikl obří kráter o průměru 100 metrů a hloubce 20 metrů. Původně šlo o jeskyni, které však vrt narušil statiku, a tak se její strop propadl. Izolační vrstva navíc začala propouštět nahromaděné plyny, a to včetně výbušného metanu.

Propast Darvaza skýtá impozantní pohled především v noci. Turkmenistán se však k tomuto místu, které místní považují za dveře do pekla, oficiálně nezná. / Foto: Shutterstock

Sověti se bezpečnost lidí v okolních osadách rozhodli řešit svérázným způsobem. V domnění, že jde o malé naleziště, plyn zapálili s tím, že za čas vyhoří. To se možná někdy stane, ale ten okamžik je pravděpodobně ještě hodně vzdálený. Zajímavé na tom je, že v Turkmenistánu neexistuje oficiální záznam celé této události, pekelné místo všichni ignorují a tváří se, že prostě neexistuje. Kráteru se říká podle nedaleké oázy – Darvaza.

Pokus o nápravu nevyšel

V roce 2010 přeci jen došlo k určitým snahám celou věc vyřešit. Prezident Gurbanguly Berdimuhamedov si řekl, že to bude právě on, kdo pekelnou jámu uhasí. Kromě toho, že jde o pořádný ekologický průšvih, tu navíc každý den vyhoří pořádná porce plynu, který by bylo možné poslat potrubím tam, kde ho potřebují a dostat za to zaplaceno. Jenže, jak vidno, nic se uhasit nepodařilo. Snahy nakonec zřejmě nebyly tak velké, protože Turkmenistán má i bez tohoto kontinuálně nadarmo pleněného naleziště zásob více než dost. Jde o 4. největšího těžaře zemního plynu na světě.

Stanovat přímo u pekelné brány Darvaza se nemusí vyplatit. Výpary jsou totiž silně jedovaté. Foto: Shutterstock

Exotická podívaná pochopitelně láká turisty, byť místo oficiálně neexistuje. Tomu nahrává i jeho odlehlost v poušti Karakum. Bránu pekel najdete přibližně 260 km severně od hlavního města Ašchabadu. Je třeba se dopravit do oázy Darvaze, kterou obývá několik set příslušníků nomádského kmene Teke. Obec sice oficiálně neexistuje, protože ji prezident v roce 2004 svým rozkazem zrušil, ale místní obyvatele to příliš nevzrušuje. Když už musí žít 7 km od takového místa, tak si z toho udělali aspoň hezký zdroj obživy a pořádají sem výlety.

Nomádi vám také poradí, abyste v žádném případě nenocovali hned u propasti, kdybyste náhodou měli tento šílený nápad. Jedovatý plyn totiž také stále nikam nezmizel.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *