Budeme mít první prezidentku? “Česká Čaputová” vážně zvažuje kandidaturu na Hrad

Když zrovna prezident Miloš Zeman vystoupí s nějakým kontroverzním výrokem nebo činem, od mnoha lidí obvykle zazní něco ve smyslu “proč nemůžeme mít prezidentku jako mají Slováci”. Na mysli tím mají Zuzanu Čaputovou, která se před dvěma lety stala slovenskou prezidentkou a od té doby naplňuje naděje do ní vkládané. Svůj národ reprezentuje s grácií na vysoké úrovni a o jejích návštěvách se pochvalně mluví i na Západě. O moc víc než dávat sebedůvěru svým spoluobčanům tímto způsobem toho prezident v našich končinách nezmůže. Ono to ale stačí.

Proto nepřekvapí, že i mnozí Češi by na Pražském hradě rádi viděli konsenzuální osobu, která bude podporovat zájmy země a skvěle reprezentovat. Dlouho se přitom zdálo, že takoví kandidáti se do příští prezidentské volby nepřihlásí, případně že nemají šanci na úspěch.

Pokud však covidová krize zařídila alespoň něco dobrého, je to skutečnost, že nechala vyrůst novým osobnostem. Jako třeba rektorce Mendelovy univerzity Danuši Nerudové. Tu dříve znali především lidé, kteří se zajímali o ekonomiku a znali tak komentáře této expertky. Nerudová se však v posledním roce významně angažovala v iniciativě KoroNERV-20 a velmi často vystupovala v televizi.

Došlo to až do bodu, kdy někdo řekl, že přesně takovou prezidentku bychom potřebovali. Jak už to tak bývá, nejprve to bylo hlavní protagonistkou této úvahy bráno jako žert. Jenže pohled zoufalé počínání současného hradního pána a představa, že by to mohlo pokračovat i v dalším volebním období, vedla Danuši Nerudovou k zamyšlení.

Není to zrovna jednoduché, dostávat nadějeplné e-maily, že jsem jediná, kdo může situaci změnit. To člověka samozřejmě vede k tomu, že o tom přemýšlí. Když si ovšem odmyslí, kdo úřad prezidenta zastává nyní, a zamyslí se nad vším, co tato nesmírně důležitá funkce obnáší, je to velký závazek,” uvedla Nerudová v rozhovoru pro časopis Forbes. “Byť si často říkáme, že prezidenta nepotřebujeme, protože bohužel v této chvíli úřad reprezentuje osoba, která svou roli neplní, jak by měla, pořád jde o pojistku demokratického systému. Z toho důvodu o tom uvažuji seriózně a své rozhodnutí učiním ve správný čas.

To už je možné brát jako jistý příslib. Danuše Nerudová je zjevně nespokojená s politickými elitami a začíná uvažovat o tom, že je třeba vzít odpovědnost do vlastních rukou, protože pokud to nikdo neudělá, bude tu vládnout stejný marasmus jako dosud.

Danuše Nerudová platí za významnou českou ekonomku, která se stala nejmladší českou rektorkou. Je také častou kritičkou českého daňového či důchodového systému.

Foto: Mendelova univerzita

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments